Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcie obrazu Jacka Malczewskiego "Autoportret z Mieczysławem Gąseckim" - dwaj mężczyźni stoją obok siebie, spoglądają w inne strony, maja na sobie kapelusze, na obrazie dominuje kolor beżowy, niebieski i czerwony. 
Jacek Malczewski, Autoportret z Mieczysławem Gąseckim, Lwowska Narodowa Galerii Sztuki, z archiwum MNP

Muzeum Narodowe oraz jego oddziały zapraszają do siebie w lutym. W programie sporo ciekawych wystaw i towarzyszących im wydarzeń – to m.in. wykłady, oprowadzania z przewodnikami i warsztaty kaligraficzne. 

Harmonogram wydarzeń:

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Czynne: wt.-czw., sob.-niedz. w godz. 10.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, bilety na wystawę stałą: 20/13 zł (we wtorki wstęp wolny).

W Muzeum cały czas dostępna jest wystawa „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii”. Ekspozycja jest gestem pomocy i solidarności w ochronie dziedzictwa. Twórczość polskiego artysty, będąca świadectwem burzliwej i dramatycznej historii Polski, współcześnie staje się świadkiem barbarzyństwa wojny. Symbolicznie podróż 34 dzieł Malczewskiego jest jak wojenna tułaczka ukraińskich uchodźców w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Wydarzenia towarzyszące wystawie (udział na podstawie biletu wstępu do muzeum: 20/13 zł):

  • 18 lutego, godz. 11.00 – „Do Lwowa i z powrotem. Ewakuacja obrazów Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego” (Spotkanie z twórcami wystawy połączone z pokazem zdjęć ze Lwowa i opowieścią o organizacji transportu ratunkowego lwowskich dzieł),
  • 26 lutego, godz. 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Pozostałe wydarzenia:

  • 25 lutego, godz. 11.15 – Spotkanie w ramach cyklu „Świat obrazów”: Wincenty Wodzinowski, „Wesele idzie”, 1896, koszt: bilet wstępu do muzeum (20/13 zł), nie obowiązują zapisy.

Warsztaty:

  • Kurs malarstwa i rysunku „Porzucając czerń – śladami kapistów” (od 17 lutego, spotkania w pt. w godz. 16.00-19.45 oraz sob. w godz. 13.00-16.45, koszt: 350 zł, zapisy: warsztaty@mnp.art.pl;
  • Kaligrafia i iluminacja: „Kwadratowe pismo” (nauka pisma zwanego potocznie „gotykiem”, charakteryzującego się prostymi, pionowymi liniami, warsztat obejmuje wyłącznie małe litery, od 24 lutego, spotkania w pt. w godz. 17.00–20.00 oraz sob. w godz. 11.00–14.00, koszt: 220 zł, zapisy: kaligrafia@mnp.art.pl).

Szczegóły i kontakt:

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

Czynne: wt.-czw., sob.-niedz. w godz. 10.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, bilety: 20/13 zł.

Harmonogram wydarzeń:

  • 9 lutego, godz. 12.00 – Czwartki dla seniorów: „Szuflady, szufladeczki” (Czego nie lubimy robić w domu? Sprzątać! Dla poznaniaków utrzymanie porządku jest jedną z najważniejszych powinności. Na szczęście już jakiś czas temu wymyślono wspaniałą rzecz, świetnie pomagającą w zapanowaniu nad bałaganem, czyli szufladę! Bilety: 20/13 zł, zapisy: 61 856 80 75),
  • 11 lutego, godz. 13.00 – Ikony Designu: „Witaczkowie – jedwab z Milanówka” (W powojennej Polsce na jedwab mówiło się po prostu „Milanówek”. Mniej znane jest nazwisko rodzeństwa, które w latach 20. XX w. założyło tę firmę, dzięki której powstał polski przemysł jedwabniczy. Uczestniczki i uczestnicy spotkania dowiedzą się, czym był Bal Polskiego Jedwabiu i dlaczego prezydentowa Mościcka brała ślub w zielonej jedwabnej sukni. Nauczą się również, jak rozpoznać prawdziwy jedwab. Wstęp: 10 zł, nie obowiązują zapisy),
  • 18 lutego, godz. 13.00 – Graphic Concept: Uwe Loesch (Niemiecki artysta łącząc typografię z fotografią, słowo z obrazem, tworzy wyraziste komunikaty wizualne, które cechuje przejrzystość i wstrzemięźliwość rozwiązań graficznych, jak i autorska niezależność wyrażania idei. Wstęp: 10 zł, nie obowiązują zapisy).

Do 28 lutego w Muzeum cały czas dostępny jest pokaz srebra Funduszu Obrony Narodowej. FON, utworzony w 1936 roku, miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno gotówką, jak i cennymi przedmiotami. Prezentowane obiekty na co dzień są przechowywane w muzealnym magazynie, więc okolicznościowy pokaz jest wyjątkową okazją do ich zobaczenia. Bilety: 20/13 zł.

Szczegóły i kontakt: