Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Maltanka wyjedzie na tory dla zakochanych

16.2.2024
Zielona Maltanka na torach zimą. Niebieskie niebo z szarymi chmurami, dookoła drzewa
Fot. MPK
Choć Walentynki już minęły, to na wspólne spędzanie czasu z ukochaną osobą zawsze jest dobra pora. W najbliższą niedzielę, 18 lutego niezwykłą okazją ku temu będzie podróż Kolejką Parkową Maltanka. MPK na przejażdżkę zaprasza wszystkich, którzy kochają i czują się kochani.

Przyjaciele, sympatie i narzeczeni. Rodzeństwa, małżeństwa, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami. Miłośnicy i miłośniczki kolejki Maltanka i Nowego Zoo. Wszyscy będą mile widziani w niedzielę na Maltance. Tego dnia uruchomiona zostanie kolejka wąskotorowa, którą w atrakcyjny sposób można dotrzeć z okolic ronda Śródka do Nowego Zoo. Aby podróż była przyjemna, przygotowany zostanie skład ogrzewanych wagonów — na szlak wyjedzie „ryjek” z „kowbojką”.

Zarówno „ryjek”, jak i „kowbojka” to pojazdy wyjątkowe. „Ryjek”, czyli MBxc1-41, to najstarszy zachowany w Polsce czynny wagon z napędem spalinowym — został wyprodukowany w 1932 roku. W najbliższą niedzielę pociągnie „kowbojkę”, jak nazywany jest pojazd nr Bxhi 00300014 254-1, prawdopodobnie z 1912 roku — niegdyś służył on jako znormalizowany wagon bagażowy, ale w toku eksploatacji został przebudowany na klasyczny wóz pasażerski. Obecnie jest najstarszym czynnym tego typu pojazdem na Kolejce Parkowej Maltanka.

W niedzielę skład będzie kursował co godzinę od 10.00 do 16.00: o pełnych godzinach zaplanowano odjazdy ze stacji Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec (ostatni kurs ze Zwierzyńca o godz. 16.30). Ma to związek z godzinami otwarcia Nowego Zoo — w okresie zimowym, czyli do końca lutego obiekt można zwiedzać do godziny 16.00 (kasy czynne są do 15.00).

Bilety można kupić na stacjach początkowej i końcowej (Maltanka i Zwierzyniec). Obowiązują na przejazd w jedną stronę.

W weekendy i święta bilet jednorazowy kosztuje 10 zł (ulgowy) oraz 14 zł (normalny). Można również kupić bilet rodzinny jednorazowy za 45 zł — na jego podstawie podróżować może maksymalnie 5 osób, w tym do 2 osób powyżej 16. roku życia.

Źródło: poznan.pl