Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: W centrum czarny napis: "Kobiety w centrum", w tle okrągłe, pomarańczowe pole, pod napisem czarne logotypy organizatorów i partnerów wydarzenia.Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza do wspólnych obchodów Miesiąca Kobiet. Z tej okazji PCD przygotowało wiele ciekawych wydarzeń w swoich oddziałach. W programie m.in. oprowadzanie z przewodnikiem po Bramie Poznania i Centrum Szyfrów Enigma oraz spotkanie dla kobiet z warsztatem o byciu w przyrodzie.

Marzec już od wielu lat kojarzony jest nie tylko z nadejściem wiosny, ale także z obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Świętem Kobiet. Ten wyjątkowy dzień to doskonała okazja do tego, aby jeszcze bliżej przyjrzeć się sylwetkom wybitnych kobiet, ich herstorią, zwrócić uwagę na ich liczne, ale często pomijane osiągnięcia oraz sukcesy.

Pisarki, aktorki, malarki, filozofki, badaczki, odkrywczynie, naukowczynie, konspiratorki, emancypantki, działaczki społeczne i niepodległościowe, a także programistki, szyfrantki, matematyczki, opiekunki, strażniczki domowego ogniska oraz zarządczynie majątku — nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli i nie odznaczałyby się szczególnymi osiągnięciami.

Jaka była rola kobiet w życiu społecznym, rodzinnym, kulturalnym czy naukowym? Jaką role odegrały w historii Poznania, Ostrowa Tumskiego i Wielkopolski? A które z nich na stałe wpisały się w dziedzictwo naszego miasta? Na te i inne pytania będzie można poszukać odpowiedzi w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, na Trakcie Królewsko-Cesarskim i Fest Fyrtlu.

Harmonogram najbliższych wydarzeń w ramach Miesiąca Kobiet:

Spacer z przewodniczką po obszarze Poznańskiego Szlaku Kobiet na Trakcie Królewsko-Cesarskim

  • 18 marca, godz. 11.00
  • zbiórka: plac przed katedrą na Ostrowie Tumskim

Uczestnicy wspólnie spojrzą na główną trasę turystyczną Poznania — tym razem z perspektywy kobiecej. Odnajdą dziedzictwo kobiet, które odegrały istotną i samodzielną rolę w historii miasta, wykazując aktywność w najróżniejszych aspektach życia i niejednokrotnie prześcigając w tym mężczyzn. Wraz z przewodniczką będą szukać śladów dawnych poznanianek na obszarze niemal całego Traktu.

Udział bezpłatny.

Roślinny self-care znad Cybiny — spotkanie dla kobiet z warsztatem o byciu w przyrodzie

  • 26 marca, godz. 15.00
  • miejsce: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa (przy Bramie Poznania)

Spotkanie odbędzie się w formie kręgu kobiet, będzie połączone z warsztatem. Podczas wydarzenia uczestniczki będą miały okazję poznać właściwości roślin, które pomagają w szybkiej regeneracji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy pod adresem e-mail: wydarzenia@bramapoznania.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły: