Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Mieszkaj bezpiecznie!

16.2.2023

Logotyp Komendy Wojewódzkiej Policji w PoznaniuDomy i mieszkania, w których gromadzimy dorobek naszego życia, często stanowią cel dla złodzieja. Czy zrobiliśmy wszystko, żeby ograniczyć zagrożenie włamaniem do mieszkania czy domu? Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu podpowiada, jak zadbać o swoje mienie.

Podstawowe zasady zabezpieczenia mieszkania, domu:

  • Zabezpiecz drzwi i okna swojego mieszkania, załóż zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Warto zamontować oświetlenie z czujnikiem ruchu i domofon – zadbaj o to, żeby światło na klatce schodowej czy przed wejściem do domu oświetlało stojącą przed drzwiami osobę. Przydatne mogą okazać się również zabezpieczenia elektroniczne – np. system kamer monitorujących mieszkanie, dom czy teren wokół domu podczas naszej nieobecności.
  • Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (ale przejrzyste) ogrodzenie, kup psa.
  • Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzję lub zasłony tak, aby wnętrze  mieszkania było niewidoczne z zewnątrz.
  • Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii czy innych cennych przedmiotów jest bank.
  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką.
  • Wykonaj zdjęcia, zanotuj nazwy marek i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży łatwiej będzie je rozpoznać i udowodnić, do kogo należą).
  • Zwracaj uwagę na pojawiających się na klatkach schodowych czy w pobliżu domu ludzi. Zapytaj, kogo szukają, przyjrzyj się im, żeby zapamiętać ich wygląd. Wszelkie spostrzeżenia mogą być bardzo przydatne w sytuacji włamania.
  • Sprawdzaj wiarygodność obcych osób, które pukają do twoich drzwi. Nie wpuszczaj do domu czy mieszkania nieznanych osób bez uzasadnionych powodów. Nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać rozpoznanie i dzielić się potem spostrzeżeniami z grupą, która dokonuje włamań.
  • Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom czy mieszkanie.

Pamiętaj – najlepszym zabezpieczeniem domu czy mieszkania jest życzliwy sąsiad!