Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Muzeum Powstania Wielkopolskiego: Wojska Wielkopolskie w fotografii

20.2.2024
Czarno-biała fotografia przedstawiająca 12 mężczyzn w wojskowych mundurach. Dwóch z nich stoi w koszu przygotowując się do lotu balonem
Fot. Archiwum WMN

Zdjęcia wykonane nieco ponad sto lat temu posiadają szczególne znaczenie w wymiarze pamięci historycznej. Za pośrednictwem fotografii można poznać zarówno twarze, jak i historie ludzi, którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległość Polski.

Latem 1920, gdy ważył się wynik wojny z bolszewicką Rosją i los niepodległej Polski, do walki z najeźdźcą skierowana została dość nietypowa jak na piechotę jednostka, jaką był 1. Pułk Aeronautyczny złożony z żołnierzy-aeronautów, których potocznie zaczęto nazywać „aeropiechurami”. Do 15 marca w Muzeum Powstania Wielkopolskiego można oglądać wystawę czasową „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)”.

Prelekcja „Aeropiechurzy – historia zapisana w fotografii”:

  • 27 lutego, godz. 16.00
  • miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Stary Rynek 3
  • wstęp bezpłatny
  • prelegent: Jan Gruszka

Wśród utrwalonych na kliszy fotograficznej obrazów można znaleźć fotografie o charakterze oficjalnym, ale również prywatnym. Fotorelacje z uroczystości wojskowych i obchodów świąt narodowych, czy także te ukazujące oblicza wojny, ale również fotografie portretowe o wymiarze osobistym, przedstawiające twarze i sylwetki żołnierzy. Wykonane przez wielkopolskich lotników fotografie z rozpoznania lotniczego, będące przykładem zastosowania fotografii do celów wojskowych.

Na wystawie została wyodrębniona historia żołnierzy 1. Pułku Aeronautycznego. W większości przypadków fotografie wykonane zostały przez anonimowych fotografów, ale również przez profesjonalistów, jak i fotoamatorów, cywilów i wojskowych. Fotografię wykorzystywano do celów prywatnych, dokumentacyjnych, informacyjnych, propagandowych, a także wojskowych. Przede wszystkim fotografowano z potrzeby uwiecznienia chwili. Dlatego każda fotografia przedstawia swoją własną historię.

Szczegóły: