Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Poznania
Mieszkanki i mieszkańcy Poznania mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, pomocy w zakresie poradnictwa obywatelskiego lub mediacji. Porady udzielane są stacjonarnie w kilku miejscach w Poznaniu lub w formie online.
Nieodpłatne porady prawne i porady obywatelskie przysługują każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku).
Uwaga!
Na poradę należy się zarejestrować przez Poznań Kontakt 61 646 33 44 (infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00). Należy wybrać formę udzielenia porady – bezpośrednio w punkcie lub zdalnie. W punktach obsługiwane są wyłącznie osoby wcześniej umówione telefonicznie. Na wizytę należy przyjść punktualnie, bez osób towarzyszących.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje m.in.:
- poinformowanie o obowiązujących przepisach, przysługujących uprawnieniach i obowiązkach oraz kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową,
- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
- sporządzenie projektu pisma w sprawach związanych z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym i sądowoadministracyjnym (oprócz pism procesowych w toczącym się postępowaniu),
- sporządzenie projektu pism o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, mediacje.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje m.in.:
- wsparcie dla osób zadłużonych,
- działania dostosowane do indywidualnej sytuacji klienta np. z zakresu spraw rodzinnych, mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego, sporządzenie planu działania i pomoc w jego realizacji,
- mediacje.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej
- Urząd Miasta Poznania – pl. Kolegiacki 17 (radcy prawni, adwokaci)
- Urząd Miasta Poznania – ul. Matejki 50 (radcy prawni, adwokaci, Fundacja „Taurus”)
- Poznańskie Centrum Świadczeń – ul. Wszystkich Świętych 1 (radcy prawni, adwokaci)
- Dom Kultury „Wiktoria” – os. Zwycięstwa 125 (radcy prawni, adwokaci)
- Siedziba Okręgowej Izby Radców Prawnych, ul. Chwaliszewo 69 (radcy prawni)
- Budynek Polska Press – ul. Grunwaldzka 19 (Fundacja „Taurus”)
Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji
- Urząd Miasta Poznania, ul. Matejki 50 (Fundacja „Taurus”, sprawy mieszkaniowe)
- Urząd Miasta Poznania, ul. Libelta 16/20 (Stowarzyszenie OVUM, dysfunkcje w rodzinie, zabezpieczenie społeczne, zadłużenia)
- Budynek Polska Press, ul. Grunwaldzka 19 (Fundacja „Taurus”, dysfunkcje w rodzinie, zabezpieczenie społeczne, zadłużenia)
Szczegółowe informacje na temat działalności poszczególnych punktów dostępne są na stronie:
Spotkania edukacyjne w klubach seniora
Istnieje możliwość zorganizowania spotkania informacyjno-edukacyjnego z obszaru pomocy prawnej dla klubów seniora. Spotkanie może odbyć się w formie online lub stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jest także możliwość indywidualnego zgłoszenia przez kluby seniora zapotrzebowania na warsztaty prawne o konkretnej tematyce, np. mediacja, prawo spadkowe, zadłużenia, umowy cywilne. Kontakt w tej sprawie: tel. 61 878 51 58, npp@um.poznan.pl.