Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu płynące kolorowe tratwy na Warcie podczas Nocy Świętojańskiej w Poznaniu.
Fot. UMP

Barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia — wszystko to czeka na mieszkańców i turystów podczas „Parady Sobótkowej — Fyrtle na Warcie”. To wyjątkowe wydarzenie, łączące słowiańską tradycję ludową i miejski zwyczaj obchodów poznańskich Wianków, odbędzie się w piątek, 23 czerwca.

Główną atrakcją będzie kolorowa parada łodzi i tratw, która popłynie rzeką od plaży Rataje do Starego Portu. Wezmą w niej udział przedstawiciele poznańskich osiedli. Załogi popłyną na tratwach z instalacjami, które nawiązują do historii i symboli danego fyrtla oraz banderami przygotowanymi przez mieszkańców. Tegoroczna Parada Sobótkowa zainauguruje Fyrtle Festiwal 2023.

Uroczyste otwarcie parady odbędzie się na plaży Rataje. Rozpocznie się od wyplatania wianków, koncertu Chóru „Alla Fine”, rytuału ognia oraz pokazu Klubu Kajakowego „Panta Rei”. W Starym Porcie na mieszkańców i turystów czekać będzie koncert zespołu Balsam i balfolkowa potańcówka. Kulminacyjnym punktem parady będzie spektakl Teatru Ognia „Locomotora”, który objawi potęgę żywiołu — symbolu Nocy Świętojańskiej. Występ będzie można zobaczyć na nabrzeżu przy moście Rocha.

Wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję. Pierwsze Wianki w stolicy Wielkopolski zorganizowała polska młodzież 23 czerwca 1872 roku nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską.

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Harmonogram wydarzenia:

PLAŻA RATAJE

  • godz. 19.00 – występ chóru „Alle Fine” pod dyrekcją Laury Stieler i Dominiki Nakielnej, „Poznaj poznańskie Fyrtle” — prezentacja instalacji i proporców, wyplatanie wianków, rytuał ognia — Teatr Ognia „Locomotora”, otwarcie parady — pokaz Klubu Kajakowego „Panta Rei”
  • godz. 20.15 – start parady

STARY PORT

  • godz. 21.00 – koncert zespołu „Balsam” (Ewa de Mezer, Michał Zajączkowski-de Mezer, Jakub Szczygieł) z balfolkową potańcówką

NABRZEŻE WARTY/MOST ROCHA

  • godz. 22.30 – Teatr Ognia „Locomotora”

Źródło: poznan.pl