Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

„Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach” – tak brzmi temat 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 listopada. Specjaliści będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo. 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji są zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w maju. Wprowadzają one m.in. możliwość obniżenia zachowku, rozłożenia go na raty oraz odroczenia terminu jego płatności. Kolejny raz prawo zmieni się 15 listopada – inne będą zasady odrzucenia spadku przez małoletniego. Przesłanki uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia zostaną rozszerzone, zawęzi się też krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych.

Bezpłatna pomoc: gdzie, kiedy, jak

W czasie 14. edycji Dnia Otwartego Notariatu notariusze będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych (w godz. 10.00-16.00) telefonicznie, na czacie (Messenger) oraz w trakcie streamingu na żywo, jak również stacjonarnie w 19 miastach w kraju. W Poznaniu punkt porad zostanie umiejscowiony w galerii Posnania (ul. Pleszewska 1), można będzie również zadzwonić pod numer tel. 61 669 87 03.

Pytania można zadawać notariuszom już teraz – za pośrednictwem strony internetowej www.porozmawiajznotariuszem.pl – odpowiedzi będą udzielane 18 listopada, w trakcie streamingu, na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Jego częścią będą także rozmowy z notariuszami na ważne tematy dotyczące czynności notarialnych.

Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest od 2010 roku. To inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. Nadrzędnym jego celem jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

To jedna z trzech akcji edukacyjnych prowadzonych przez samorząd notarialny. W roku akademickim 2023/24 notariusze w całej Polsce już po raz 8. zaangażowali się w akcję Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku, a we wrześniu wystartowała nowa akcja Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Źródło: poznan.pl