Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Nowa Karta Seniora

14.9.2023

 Grafika artykułu: Na niebieskim tle w brązowej ramce biały napis: "Specjalne zniżki dla seniorek i seniorów", po prawej stronie plastikowa karta zniżkowa i smartfon, na dole logotypy OK Poznań i Miasta Poznania. „OK Poznań – Poznańska Złota Karta” – to nowa propozycja dla seniorów, którzy rozliczają podatki w stolicy Wielkopolski. Dzięki niej będą mogli skorzystać z dodatkowych zniżek i ulg w całym mieście. Obecne karty seniora zachowają ważność jeszcze przez rok. 

6 września w programie OK Poznań ruszyła nowa, dodatkowa pula zniżek i ulg przygotowana wyłącznie dla osób, które ukończyły 60 lat oraz mieszkają i rozliczają podatek PIT lub podatek rolny w stolicy Wielkopolski. „OK Poznań – Poznańska Złota Karta” zastąpi obecnie obowiązującą kartę seniora.

Miasto rozszerza ofertę zniżek dla najstarszych mieszkańców Poznania.  Do tej pory mogli oni korzystać z „Poznańskiej Złotej Karty”. Po połączeniu jej z programem OK Poznań seniorzy będą mogli korzystać z dwóch puli zniżek i ulg. Z pierwszej – do której dostęp mają wszyscy uczestnicy programu – oraz z drugiej, dopasowanej specjalnie do nich.

Dodatkowe korzyści – więcej zniżek, lepszy dostęp

Nowa karta przyniesie seniorom stały, ważny bezterminowo dostęp do wszystkich korzyści programu OK Poznań. To oferta zdecydowanie warta uwagi – działający od ponad roku program ma dzisiaj już 80 partnerów oferujących 460 zniżek. Wśród nich są m.in. tańsze bilety do teatru, kina, muzeum, na basen, do palmiarni, zoo, a także zniżki w kawiarniach i restauracjach, studiach urody, centrach zdrowia, sklepach czy punktach usługowych.

Zmiana oznacza również, że seniorki i seniorzy, którzy dotąd mogli korzystać tylko z plastikowej „Poznańskiej Złotej Karty”, zyskują także możliwość korzystania z nowoczesnych elektronicznych narzędzi, takich jak aplikacja mobilna, strona internetowa czy elektroniczna wersja karty programu OK Poznań. Seniorzy, którzy wolą pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, mogą korzystać z plastikowej karty „OK Poznań – Poznańska Złota Karta”. Ma ona dokładnie taki sam zakres zniżek, jaki zapewnia aplikacja.

Jak uzyskać nową kartę?

„OK Poznań – Poznańska Złota Karta” dostępna będzie w dwóch wersjach:

 • elektronicznej – w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej OK Poznań (aplikację można bezpłatnie pobrać w sklepach: Google Play, App Store i Huawei AppGallery),
 • w formie plastikowej karty, którą otrzymać można w Poznańskim Centrum Świadczeń (procedura wyrobienia karty jest bardzo prosta i zajmie kilka minut, karta jest bezpłatna i wydawana bezterminowo).

Aby uzyskać dostęp do nowego programu zniżkowego, w obu przypadkach należy złożyć jednorazowe oświadczenie o tym, że jest się mieszkanką lub mieszkańcem Poznania i tu rozlicza się podatki (żeby rozliczać w Poznaniu podatki, nie trzeba być tu zameldowanym, ważne jest miejsce faktycznego zamieszkania). Oświadczenie można złożyć na dwa sposoby:

 • online za pomocą aplikacji albo strony internetowej OK Poznań,
 • w Poznańskim Centrum Świadczeń (ul. Wszystkich Świętych 1) i tam podpisać papierowy dokument (Wystarczy przyjść do PCŚ z dowodem osobistym i wypełnić formularz, urzędnik po zweryfikowaniu przedstawionych informacji wyda kartę, wcześniej należy umówić wizytę w PCŚ za pośrednictwem infolinii Poznań Kontakt, pod numerem telefonu 61 646 33 44 lub formularza na stronie www.pcs.poznan.pl.).

Wniosek o kartę w wersji plastikowej można złożyć również:

 • elektronicznie – poprzez specjalny formularz (wniosek przesłany drogą elektroniczną wymaga uzupełnienia o wymagane podpisy, które powinny być złożone w terminie odbioru karty, w przypadku nieuzupełnienia braków karta nie zostanie wydana),
 • za pośrednictwem platformy e-PUAP (szczegóły na stronie PCŚ),

Uwaga!

Po złożeniu jednorazowego oświadczenia seniorzy i seniorki uzyskają bezterminowy dostęp do dwóch puli zniżek, ulg i preferencji w programie OK Poznań.

Seniorzy, którzy już są użytkownikami OK Poznań, uzyskają dostęp do nowej, dodatkowej puli zniżek dla seniorek i seniorów automatycznie, bez składania jakichkolwiek oświadczeń.

Co z Poznańską Złotą Kartą?

Obecna Karta Seniora (Poznańska Złota Karta) będzie honorowana w programie „OK Poznań – Poznańka Złota Karta” do 15 września 2024 roku. Oznacza to, że seniorzy i seniorki mogą – po jej okazaniu – korzystać z puli zniżek i ulg dla osób w wieku 60+ oferowanych w programie OK Poznań. Jednak jeśli chcą mieć dostęp do wszystkich zniżek i ulg w ramach programu OK Poznań (zniżki dla osób w każdym wieku oraz zniżki dla seniorek i seniorów) – muszą stać się jego uczestnikami.

Szczegółowe informacje

 • infolinia OK Poznań: tel. 61 250 90 90, info@okpoznan.pl
 • miejska infolinia Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44
 • Poznańskie Centrum Świadczeń: tel. 61 646 33 44
 • Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, tel. 61 847 21 11

Dostępne również na stronie:

Pełna oferta Partnerów OK Poznań

Oferta w wersji drukowanej dostępna jest w:

 • Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, ul. Mielżyńskiego 24

(stacjonarne Punkty Obsługi Klienta OK Poznań)

 • Poznańskim Centrum Świadczeń, ul. Wszystkich Świętych 1
 • Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, ul. Gronowa 22A
 • Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404
 • na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska 16

Oferta Partnerów OK Poznań dostępna jest również na stronie:

Źródło: www.poznan.pl