Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Nowe miejsce spotkań dla dzieci i seniorów

26.3.2024
Zdjęcie przedstawia dzieci i seniorów, którzy zajmują się sadzeniem kwiatów.
Fot. UMP

Starsi mieszkańcy Chartowa zyskali punkt do spotkań na świeżym powietrzu, a dzieci miejsce, w którym będą mogły wziąć udział w lekcji plenerowej oraz wspólnie pielęgnować rośliny. Letni Dom Seniora, który powstał przy Szkole Podstawowej nr 6 na os. Rusa to jednak przede wszystkim integracja międzypokoleniowa.

Altana z zadaszeniem, stół oraz grządki, w których zasadzone zostaną kwiaty i warzywa — to wszystko powstało przy Szkole Podstawowej nr 6 na os. Rusa. Infrastruktura edukacyjna i społeczna to część Letniego Domu Seniora. Z budżetu Miasta wygospodarowano na ten cel 30 tys. zł.

Zarówno osoby starsze, jak i najmłodsi poznaniacy mają sobie wiele do zaoferowania. Spędzając wspólnie czas na świeżym powietrzu, mogą nie tylko dobrze się bawić, ale też uczyć od siebie nawzajem. Nie wszyscy mają babcie i dziadków oraz wnuki, z którymi taka aktywność jest możliwa. Powstała przestrzeń umożliwi integrację lokalną i międzypokoleniową.

Inicjatorem powstania Letniego Domu Seniora przy szkole na os. Rusa był Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.

Pomysł narodził się podczas rozmów z seniorami. Chcieli oni mieć miejsce, w którym mogą się spotykać, spędzać aktywnie czas, ale też odpocząć. Projekt udało się zrealizować dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji szkoły. Uczniowie także na tym zyskają. Radni Miasta Poznania chcieliby, aby taka infrastruktura pojawiła się także przy innych poznańskich szkołach.

Seniorzy będą mogli korzystać ze szkolnej przestrzeni głównie popołudniami. W godzinach zajęć szkolnych mogą odbywać tam się np. lekcje plenerowe.

Bez problemu pomieści się tam cała klasa. Pośród natury mogą odbywać się nie tylko lekcje biologii, ale też nauczanie innych przedmiotów. Będzie też miejsce na wspólną aktywność dzieci i seniorów. Grupy te mogą korzystać ze swoich doświadczeń. Nasi uczniowie mogą czerpać od osób starszych wiedzę na temat uprawy roślin w przyszkolnym ogródku, a następnie odwdzięczyć się im, ucząc ich obsługi komputera.

Źródło: poznan.pl