Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Nowe spojrzenie na „Rodzinę Połanieckich”: wystawa w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza

18.1.2024
Grafika artykułu: kobieta w ciemnym stroju, z białym kołnierzem, w kapeluszu - pozuje na kwiecistym tle. Przytrzymuje kapelusz, patrzy w górę.
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, wystawa „Rodzina Połanieckich”, fot. Paulina Nowak

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zaprasza na niezwykłą wystawę poświęconą „Rodzinie Połanieckich”. Stanowi ona próbę spojrzenia na sienkiewiczowską powieść przez pryzmat specyfiki epoki, w której powstała i do której się odnosi. Autorki wystawy skupiły się na wyeksponowaniu powieściowej symboliki, a także na zawartych w niej odniesieniach do wydarzeń z życia prywatnego samego Sienkiewicza. Zwiedzający i czytelnicy będą zatem mogli odnaleźć w tym – dziś już nieco zapomnianym dziele noblisty – uniwersalną prawdę o ludzkiej naturze.

Wystawa czasowa Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II – „Rodzina Połanieckich”, zostanie otwarta 10 lutego o godz. 13.00. W ramach wernisażu zaplanowano między innymi spotkanie z ubranymi w stylowe stroje członkami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu Krynolina, krótki występ wiolonczelistki – dr Agnieszki Brojek oraz wykład dr Rozalii Wojkiewicz z Instytutu Filologii Polskiej UAM poświęcony XIX-wiecznej obyczajowości.

W „Rodzinie Połanieckich” pisarz zestawił przedstawione w powieści światy oraz postaci na zasadzie opozycji. Witalność i spokój wsi przeciwstawione zostały sztuczności fantomowego miasta, natura zderza się z konwencjonalną teatralnością, szlachetność Maryni odróżnia ją od próżnej Linety, natomiast poetyczność duszy Zawiłowskiego nie współgra z trzeźwością umysłu Połanieckiego. Ten koncept wykorzystały twórczynie wystawy, które postanowiły odczytać tekst w nowej perspektywie, jako metaforyczne studium miłości, namiętności, zdrady i kłamstwa. Aranżacja ekspozycji i oprawa graficzna (za którą odpowiadają odpowiednio Wojciech Luchowski i Marcin Markowski) opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Tematem przewodnim jest fotografia – jeden z najważniejszych XIX-wiecznych wynalazków, współistniejący i konkurujący z malarstwem. W przypominającej atelier fotograficzne sali można przymierzyć elementy ubiorów stylizowanych na ten czas, wcielając się w bohaterów utworu noblisty nie tylko fizycznie, ale również mentalnie, aby podjąć refleksję nad współczesną interpretacją prozy Sienkiewicza. Wystawa opowiada między innymi o burzliwych losach powstania „Rodziny Połanieckich”, które związane były ze skandalem z prywatnego życia pisarza – rozpadem jego małżeństwa z drugą żoną, Marią Wołodkowiczówną, ale również o fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką oraz Andrzejem Mayem w rolach głównych czy o kulturowym kontekście funkcjonowania reprezentantów środowiska ziemiańskiego i mieszczańskiego w drugiej połowie XIX stulecia. W soboty wstęp bezpłatny, od wtorku do piątku bilety w cenie 4 zł – normalny, 2 zł – ulgowy.

Szczegóły: