Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu dwie monety z zasobów Muzeum Archeologicznego.
Monety i wizerunki władców, fot. z zasobów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Pasjonaci historii zapraszają we wrześniu do poznańskich muzeów i rezerwatów archeologicznych na wiele ciekawych wydarzeń i wystaw. Po wakacjach powracają wykłady poświęcone archeologii i historii w ramach cykli „Porozmawiajmy o…” oraz „Oblicza gotyku”.

Oferta we wrześniu:

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Czynne: wt.-czw. w godz. 9.00-16.00, pt. w godz. 10.00-17.00, sob. w godz. 11.00-18.00, niedz. w godz. 12.00-16.00,  bilety: 10/15 zł.

Wydarzenia:

  • 19 września, godz. 12.00 – wykład dla seniorów „Porozmawiajmy o… Co się działo w Wielkopolsce 5,5 tysiąca lat temu?”, dr Danuta Żurkiewicz przybliży życie dwóch społeczności, które zamieszkiwały Wielkopolskę w tym okresie, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;
  • 30 września, godz. 11.00 — „Twardy orzech do zgryzienia — historia narzędzi krzemiennych” (weekend seniora z kulturą 2023 w Pałacu Górków), Sebastian Teska, archeolog, przybliży szereg ciekawostek na temat zabytków krzemiennych — uczestnicy dowiedzą się, jak wykonywano takie narzędzia i do czego one służyły, miejsce: sala audiowizualna, wstęp wolny.

Wystawy:

  • Wystawa „Skarby wydobyte z bagien. Życie codzienne łowców-zbieraczy z Krzyża Wielkopolskiego” – prezentuje wyniki 20 lat badań archeologicznych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu na unikatowym stanowisku bagiennym, położonym na krawędzi doliny Noteci w Krzyżu Wielkopolskim, zachowały się na nim pozostałości pobytu w tym miejscu grup łowców-zbieraczy z okresu między około 12 700 a 9 000 lat temu, wystawa dostępna w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków do 30 września, wstęp w cenie biletu do Muzeum;
  • Wystawa z cyklu „Bliskie spotkania z … Nie tylko krzemień. O surowcach w pradziejach Egiptu i Sudanu” – prezentuje przede wszystkim narzędzia wykonane z różnych surowców kamiennych stosowane do różnorodnych czynności, które wykonywali łowcy-zbieracze z epoki kamienia, wystawa dostępna jest na pierwszym piętrze Pałacu Górków do 30 września, wstęp po zakupie biletu do Muzeum.
  • Wystawa czasowa „Mumia Tajemniczej Damy” – prezentuje możliwości współcześnie stosowanych technik do nieinwazyjnych badań obiektów archeologicznych, wystawa dostępna na parterze Pałacu Górków do 31 grudnia, wstęp w cenie biletu do Muzeum (część wystawy na dziedzińcu Pałacu Górków dostępna bezpłatnie).

Szczegóły:

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Czynny: wt.-czw. w godz. 10.00-16.00, pt.-sob. w godz. 10.00-18.00, niedz. w godz. 10.00-15.00, bilety: 10/15 zł.

Po wakacjach wracają wykłady z cyklu „Oblicza gotyku” (sala multimedialna, wstęp wolny): 29 września, godz. 18.00 – wykład „Numizmaty doby gotyku na tle zabytków z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu” wygłosi Mateusz Sikora, archeolog i numizmatyk.

We wrześniu Rezerwat zaprasza także do wspólnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Tradycja od pokoleń – szachy na ziemiach polskich od średniowiecza po współczesność”, które odbędą się w dniach 16-17 września. Na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji: dwa turnieje szachowe, opowieść o najstarszych śladach szachów na ziemiach polskich i sylwetkach dwojga współczesnych mistrzów szachowych z Poznania czy dwie wystawy okolicznościowe: „Szachy sandomierskie” oraz „Arcymistrzowie Wielkopolski”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Harmonogram wydarzeń:

  • 16 września: godz. 10.00-11.15 – rejestracja zawodników na turniej szachowy, godz. 11.30 – wykład „Archeologia szachów – najstarsze ślady gry na ziemiach polskich” (sala multimedialna Rezerwatu), godz. 12.30 – turniej błyskawiczny: Tradycje szachowe od pokoleń, godz. 14.00-14.20 – spotkanie autorskie z polską arcymistrzynią Hanną Ereńską- Barlo, godz. 15.00 – zamknięcie turnieju;
  • 17 września: godz. 10.00-11.00 – rejestracja na otwarty turniej szachowy, godz. 11.00-11.30 – „Wspomnienie: Wybitny polski arcymistrz Włodzimierz Schmidt. Niezapomniane partie”; godz. 11.30 – otwarcie turnieju; godz. 14.00 – wykład „Dlaczego Ojciec Mateusz gra w szachy?”; godz. 11.00-15.30 – możliwość zwiedzania ekspozycji czasowych; godz. 15.15 – zamknięcie turnieju.

Szczegółowe informacje dla zawodników turniejów dostępne są na stronie internetowej.

Wystawy:

  • Wystawa czasowa „Numizmaty doby gotyku na tle zabytków z Ostrowa Tumskiego” – prezentuje historie pracowni menniczej działającej na Ostrowie Tumskim (do około połowy XIII w.), miejsce: pasaż nad murami bp. Jana Lubrańskiego, dostępna od 20 września do 31 grudnia, wstęp po zakupie biletu wstępu do Rezerwatu;
  • Wystawa czasowa „Kościół NMP – perła gotyku na poznańskiej wyspie katedralnej” – poświęcona historii świątyni, aspektom związanym z archeologią, historią sztuki i architekturą wraz z odniesieniem do jej poprzedniczki – kaplicy księżnej Dobrawy, dostępna w kościele NMP na Ostrowie Tumskim do 31 grudnia, wstęp wolny;

Szczegóły: