Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

„Odkurz analoga” – warsztaty fotograficzne dla seniorów

06.9.2023
Grafika artykułu: Na zdjęciu stary aparat fotograficzny.
Fot. z archiwum organizatora

Ośrodek Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica zaprasza seniorki i seniorów zainteresowanych magią dawnych technik fotograficznych do uczestnictwa w warsztatach pt. „Odkurz analoga” w tradycyjnej ciemni fotograficznej. 

Przed laty wiele osób zajmowało się amatorsko samodzielnym wykonywaniem fotografii. Wytrwale dokumentowali swoje życie, rodzinę, przyjaciół i najbliższą okolicę. Najczęściej dysponowali skromnym sprzętem, a odbitki wywoływali w łazience chwilowo przerobionej na fotograficzną ciemnię. Dziś w cyfrowym świecie tamta wiedza, zaangażowanie czy doświadczenie nie są już potrzebne. Jednak wiele osób posiada jeszcze sprawne stare analogowe aparaty fotograficzne, czy stare negatywy, z których chcieliby samodzielnie wykonać powiększenia w tradycyjny sposób, poczuć po latach atmosferę pracy w fotograficznej ciemni, przywołać wspomnienia.

Zainteresowane osoby mają okazję wziąć udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez Ośrodek Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica, mieszczący się przy ul. Gwarnej 11 w Poznaniu, gdzie w ramach Republiki Sztuki Tłusta Langusta działa już prawie od 10 lat tradycyjna ciemnia fotograficzna. Zaplanowano zorganizowanie cyklu 12 trzygodzinnych spotkań warsztatowych oraz wystawy podsumowującej. Ze względu na specyfikę pracy w tradycyjnej ciemni ilość miejsc jest ograniczona, dlatego osoby zainteresowane warsztatami powinny się wcześniej skontaktować w celu ustalenia szczegółów.

Motywem przewodnim spotkań będą tradycyjne, srebrowe technologie fotograficzne. Będzie na przykład możliwość podjęcia próby wywołania filmów fotograficznych, które przeleżały w nieużywanych aparatach już kilkadziesiąt lat. Organizatorzy planują rozpocząć zajęcia na przełomie sierpnia i września. Dogodny dla wszystkich dzień tygodnia i godzinę rozpoczęcia warsztatów zostaną ustalone z uczestnikami. Więcej szczegółów podczas zapisów.

Pierwsze spotkanie, które będzie miało charakter organizacyjny, odbędzie się w środę 13 września o godz. 16.00 w Ośrodku Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica, przy ul. Gwarnej 11 w Poznaniu (w siedzibie Republiki Sztuki Tłusta Langusta).

Projekt finansowany z budżetu Miasta Poznania.

Szczegóły:

  • Kontakt: Bogusław Biegowski, koordynator Ośrodka Myśli i Działań Fotograficznych Ciemnica, tel. 605 199 900 | Odkurz analoga: Facebook