Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Odyseja kulturowa w Rezerwacie Archeologicznym

24.1.2024

Grafika artykułu: plakat informacyjny. Postać wędrowca w antycznym stroju, na pomarańczowym tle. Czarne napisy informacyjne.Rezerwat Archeologiczny Genius loci zaprasza na spotkanie inauguracyjne cyklu prelekcji Akademia Genius loci: Odyseja kultury. 

Spotkanie poprowadzi filozof, prof. Barbara Kotowa (UAM) w ramach prelekcji: „Czym jest kultura? Filozoficzne aspekty kultury”.

Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia o godz. 18.00 w sali multimedialnej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci mieszczącego się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

WSTĘP WOLNY

Projekt jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Poruszona zostanie problematyka podróży, jej zmienna oraz różnorodna rola. Podróż Odyseusza to przecież alegoria wędrówki życia. Bohater eposu wędruje ale ostatecznym celem jest powrót do domu. Organizatorzy pragną skonfrontować dalekie i bliskie, poszukując odpowiedzi na pytanie co jest bliskie naszej kulturze? Archeolodzy zaproszą do podroży w czasie do różnych centrów cywilizacyjnych. Humaniści: historycy, kulturoznawcy, filolodzy a także filozofowie zabiorą słuchaczy w podróż po różnych aspektach kultury, i jej wyznacznikach. Podróż objawi się jako zdobywanie i podbój ale też jako poszukiwanie pożywienia, pracy, jako rozrywka i chęć poznania lub pielgrzymowania.

Szczegóły: