Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Otwarcie gotyckiego podziemia Ratusza

19.2.2024

Grafika o brązowym tle, na którym znajduje się fragment rzeźby przedstawiające głowę kobiety.Ratusz w Poznaniu to wyjątkowej klasy zabytek, przyciągające tłumy turystów koziołki, hejnał miejski ze strzelistej wieży i…gotyckie piwnice, które już w pierwszy weekend marca po 25 latach ponownie otworzą się dla zwiedzających.

Po wieloletnim remoncie gotycka część Ratusza – Muzeum Poznania ponownie będzie otwarta dla publiczności. Będzie można zwiedzić parter, a także piwnice, które pozostawały niedostępne dla publiczności przez ponad 25 lat.

Od piątku 1 marca w Ratuszu prezentowana ekspozycja „Poznań przed Quadro”. Uroczystość otwarcia rozpocznie się wyjątkowym wykonaniem poznańskiego hejnału. Do wnętrza ratusza gości zapraszać będą aktorzy scen poznańskich w strojach średniowiecznych, którzy zbiorą się na płycie Starego Rynku.

Oficjalne otwarcie wystawy:

  • 1 marca, godz. 18.00
  • miejsce: Stary Rynek 1
  • bilety: 5 zł (n) lub 3 zł (u)
  • dzieci do 7 roku życia — bezpłatnie

W udostępnianych wnętrzach zostanie przedstawiona historia Poznania od X aż do połowy XVI w., a więc zanim przybył tu włoski architekt Jan Baptysta Quadro i przebudował Ratusz do obecnej renesansowej formy. Historię miasta i samego Ratusza można zgłębić w najstarszej części gmachu, czyli w gotyckich piwnicach. Oglądając wystawę, zwiedzający poznają zmiany architektoniczne i funkcjonalne tego miejsca. Zobaczą wiele intrygujących eksponatów. Wśród nich m.in. srebrne denary z mennicy Bolesława Chrobrego, biskupie insygnia, wysadzane klejnotami złote relikwiarze czy najstarsze miejskie pieczęcie.

Szczególnym miejscem nowo otwartej części Ratusza jest Magazyn Studyjny. Znajdujące się tam eksponaty ukazują bardziej współczesną historię miasta i jego mieszkańców. Najstarsze z nich sięgają XIX w., np. domek dla lalek z lat 40. XX w. czy czerwona gwiazda z obelisku na Cytadeli.

Na koniec wizyty będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze stuletnimi koziołkami.

Szczegóły: