Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: zdjęcie placu Kolegiackiego.
Fot. UMP

W najbliższą sobotę na placu Kolegiackim odbędzie się piknik archeologiczny. Na uczestników czekać będą warsztaty, stoiska historyczne, spektakl dla rodzin, podróże z przewodnikiem, gra miejska i wiele innych atrakcji.

Rodzinny piknik odbędzie się 16 września o godz. 11.00 na placu Kolegiackim. W ramach tego wydarzenia organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Wśród nich zaplanowano spektakl Tajemnice glinianych dzbanków z muzyką na żywo. Sztukę przedstawi teatr Mozaika w samo południe. O godz. 13.00 odbędą się warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz lepienia ręcznego dawnymi metodami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością wezmą udział w podróżach historycznych z przewodnikiem miejskim. Wycieczki będą odbywać się o godz. 14.00, 15.00 i 16.00.

Zainteresowani zostaną wtajemniczeni w tradycje królewskie i wielkopolskiego oręża. Będą mogli obejrzeć liczne stroje historyczne. Przeprowadzona zostanie również prezentacja broni białej, jakiej używano w historii Poznania. Nie zabraknie również posiłku — uczestnicy pikniku będą mogli skosztować pieczonych pyrek.

Poza tym od godz. 11.00 do 17.00 dostępne będą stoiska archeologiczne działające w ramach wydarzenia  Archeologia (do)Poznania. Spojrzenie na zaginione życie miasta od X do początków XX wieku. Wśród nich znajdzie się wystawa fotografii z prowadzonych badań na terenie placu Kolegiackiego i Ostrowa Tumskiego. Od godz. 12.00 trwać będzie gra miejska, która oprowadzi uczestników po historycznych miejscach wokół placu Kolegiackiego.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. To cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny. Co roku jego uczestnicy mogą zwiedzić najciekawsze zabytki, a także skorzystać z rozmaitych wydarzeń. Celem wydarzenia jest edukacja historyczna i kulturalna, a także promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego i podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej.

Źródło: poznan.pl