Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Poszukiwani wolontariusze towarzyszący dla osób starszych

18.1.2023

Grafika artykułu: Na zdjęciu seniorka z wolontariuszką, patrzą na wprost, uśmiechają się. Poniżej niebieski napis "Szukamy wolontariuszy w Poznaniu i Gnieźnie!" oraz logotyp Stowarzyszenia małych braci Ubogich.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich poszukuje wolontariuszy w ramach Programu „Obecność”. Jest to odpowiedź na pogłębiającą się samotność starszych osób. 

Program „Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć”  to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach podopiecznych małych braci Ubogich, dzięki którym budują się niezwykłe — oparte na przyjaźni i zaufaniu — relacje wolontariusza z samotnym seniorem.

Każdy wolontariusz przydzielony jest do jednego podopiecznego. Podczas spotkań organizowanych w ramach programu podopieczny może liczyć na rozmowę, wysłuchanie, wspólne realizowanie pasji i zainteresowań czy wyjście na spacer. Wolontariusze stowarzyszenia nie zajmują się natomiast świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych – nie robią zakupów, nie sprzątają, nie zawożą do lekarza.

A więc jeśli:

  • masz trochę wolnego czasu i chęć podarowania go innym,
  • czujesz potrzebę pomocy osamotnionym starszym ludziom,
  • pragniesz więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności, realizować swoje pomysły, poznać swoje możliwości,
  • masz potrzebę podzielenia się z innymi tym, co Tobie dał dobry los,
  • pragniesz czuć się potrzebnym,

Możesz pomóc! Samotni seniorzy czekają na obecność drugiego człowieka.

Aby zostać wolontariuszem towarzyszącym, należy wypełnić formularz internetowy:

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich poszukuje osób pełnoletnich. Każdy wolontariusz po procesie rekrutacji bierze udział w szkoleniu wprowadzającym oraz ma możliwość korzystania ze szkoleń dodatkowych np. dotyczących procesów starzenia się organizmu.

Szczegóły: