Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu przedstawiciele Fundacji Wózkowicze, którzy w ubiegłym roku otzrymali tytuły Inicjatora Aktywizującego za inicjatywę "Ogniste Rydwany 2021", mężczyzna i kobieta siedzą na scenie na wózkach inwalidzkich, odbierają wyróżnienie z rąk Zastępcy Miasta Poznania Jędrzeja Solarskiego.
Fot. UMP

Ruszył plebiscyt internetowy na „Inicjatora Mieszkańców im. Andrzeja Białasa”. Od 1 do 17 sierpnia poznaniacy mogą oddawać głosy na jeden z 45 projektów pozarządowych zrealizowanych w Poznaniu w ubiegłym roku.

Ideą konkursu „Inicjatory” jest uhonorowanie najlepszych inicjatyw pozarządowych organizowanych na rzecz miasta i mieszkańców Poznania w 2022 roku, a także promowanie działań obywatelskich skierowanych do społeczności lokalnych.

Od kilku edycji patronem jednej z nagród w konkursie — Inicjatora Mieszkańców — jest Andrzej Białas. Były społecznik i przewodniczący Rady Osiedla Ławica. W latach 2015-2018 pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta Poznania. Następnie objął stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Walczył z ciężką chorobą nowotworową. Odszedł we wrześniu 2019 roku, w wieku 62 lata.

Do 17 sierpnia mieszkańcy mogą wskazać inicjatywę zrealizowaną przez organizacje pozarządowe, która zasługuje na szczególne docenienie. A jest z czego wybierać. W Poznaniu w zeszły roku przeprowadzono wiele projektów w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, środowiska, zdrowia czy sportu.

Głosy można oddawać na stronie internetowej:

Laureatów konkursu poznamy 3 września w trakcie Poznańskiego Targu Dobra, który odbędzie się w Starym Zoo. Oprócz nagrody mieszkańców poznamy zwycięzców i wyróżnionych w następujących kategoriach: „Inicjator Wspierający”, „Inicjator Aktywizujący”, „Inicjator Nowatorski” oraz „Inicjator Roku”.

Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody finansowe:

  • „Inicjator Roku” – projekty, które zostały uznane przez jury za najlepsze spośród zgłoszonych (nagroda: 8 000 zł),
  • „Inicjator Wspierający” – inicjatywy ukierunkowane na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierające rozwój infrastruktury miejskiej, klimatu i środowiska (4 000 zł),
  • „Inicjator Aktywizujący” – przedsięwzięcia pobudzające mieszkańców do działania i współtworzenia (nagroda: 4 000 zł),
  • „Inicjator Nowatorski” – inicjatywy będące nowością na danym terenie lub w danej dziedzinie, innowacyjne rozwiązania lub nowe, dotychczas niepodejmowane formy aktywności (4 000 zł),
  • „Inicjator Mieszkańców im. Andrzeja Białasa” (5 000 zł).

Źródło: poznan.pl