Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Punkt Opieki Farmaceutycznej 70+

13.7.2023

Grafika artykułu: na zdjęciu leki różnej wielkości i koloru, na dole na białym pasku napis: "Poznań Kontakt linia miasta 61 646 33 44".Miasto ponownie uruchomiło Punkt Opieki Farmaceutycznej. Z bezpłatnych konsultacji z farmaceutą w ramach Punktu mogą korzystać mieszkanki i mieszkańcy Poznania zmagający się z tzw. wielolekowością.

Z konsultacji mogą skorzystać osoby przyjmujące co najmniej 10 preparatów leczniczych lub suplementów diety. Wsparcie dedykowane jest mieszkańcom Poznania w wieku 70+ (rok urodzenia – 1953 lub wcześniej).

Konsultacje są przeprowadzane indywidulanie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Odbywają się one w jednym z budynków należących do Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (Centrum Stomatologii; ul. Bukowska 70, pokój A010). W szczególnych wypadkach możliwe jest także umówienie konsultacji online.

Na pierwszą wizytę należy przygotować następujące dokumenty:

  • dokument, w którym jest podany adres zamieszkania (np. dowód osobisty, rachunek za media, recepta lub wypis ze szpital);
  • listy wszystkich pobieranych preparatów (zarówno dostępnych na receptę, jak i bez);
  • dokumentację medyczną (aktualne wyniki badań, wyniki konsultacji specjalistycznych, wypisy ze szpitala, itd.).

Czas pierwszej wizyty to 30-60 minut. Podczas niej specjalista zbierze wywiad, medyczny i farmakoterapeutyczny, założy stosowną dokumentację oraz wyda ewentualne pierwsze zalecenia. Następnie (poza wizytą) dokona dokładnego przeglądu przyjmowanych preparatów i opracuje szczegółowe zalecenia. Podczas drugiej wizyty zostaną wydane opracowane szczegółowe zalecenia oraz ewentualny list skierowany do lekarza rodzinnego w tematyce farmakoterapii.

Zgłoszenia

Aby umówić się na pierwszą wizytę w Punkcie, należy zadzwonić na Poznań Kontakt pod numer tel. 61 646 33 44 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-20.00) lub pod numerami tel. 796 655 305, 691 448 989, 607 746 578.

Zgłoszenia może dokonać zarówno senior jak i jego opiekun, w przypadku jeśli senior nie będzie sam mógł dotrzeć do Punktu. Przyjmowanie są również zgłoszenia od opiekunów seniorów przebywających w domach pomocy społecznej — w takim przypadku istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji farmaceutycznych w DPS.

Punkt Opieki Farmaceutycznej będzie działał do 19 grudnia 2023 roku.

Szczegóły