Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Rezerwat Archeologiczny Genius loci: Prelekcja „Megality Europy — podróże idei”

04.2.2024

Grafika na bladożółto-pomarańczowym tle z konturowaną postacią ubraną w szatę. Napis "Odyseja kulturowa" między wyrazami kontur psaRezerwat Archeologiczny Genius loci serdecznie zaprasza na bezpłatną prelekcję „Megality Europy — podróże idei” archeologa, profesora UAM Jacka Wierzbickiego. Spotkanie odbędzie się 9 lutego.

Profesor UAM, archeolog Jacek Wierzbicki w drugim spotkaniu z cyklu „Odyseja kultury” przybliży w swojej prelekcji tajemnicze zjawisko, jakim jest stawianie przez mieszkańców pradziejowej Europy megalitycznych konstrukcji. Najsłynniejszym ich przykładem jest Stonehange w Anglii, ale obszar występowania megalitów obejmuje większość powierzchni Europy, włączając w to tereny Polski.

  • 9 lutego, godz. 18.00
  • miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius loci, sala multimedialna
  • wstęp bezpłatny
  • brak zapisów

Projekt Odyseja kultury jest kontynuacją przedsięwzięć realizowanych w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci od 2016 roku pod wspólnym tytułem Akademia Genius loci. Głównym celem planowanej w 2024 roku edycji cyklu, będzie przedstawienie tła kulturowego cywilizacji łacińskiej inspirowane eposem Homera „Odyseja”. Poruszona zostanie problematyka podróży, jej zmienna oraz różnorodna rola. Podróż Odyseusza to przecież alegoria wędrówki życia. Bohater eposu wędruje, ale ostatecznym celem jest powrót do domu

Szczegóły: