Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: plakat informacyjny, w centrum czarno-białe ujęcia Wisławy Szymborskiej na wycinkach z kliszy fotograficznej, wokół napis: „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”.

Z okazji Roku Szymborskiej i setnych urodzin wybitnej polskiej poetki Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu zaprasza do udziału w wydarzeniach: konkursie na limeryk, wystawie zdjęć „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”.

Poezja Wisławy Szymborskiej zachwyca czytelników na całym świecie swoją subtelną ironią, mistrzostwem języka oraz głębią refleksji. Dlatego Biblioteka Wojewódzka zachęca wszystkich miłośników poezji Wisławy Szymborskiej oraz literatury polskiej do udziału w tych wyjątkowych wydarzeniach. To doskonała okazja, by poznać głębiej twórczość noblistki, a także podzielić się własną kreatywnością, inspirując się jej niezwykłym dorobkiem.

Wystawa „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”

Wystawę można podziwiać w holu Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Prusa 3 do 15 maja. Następnie wystawa powędruje do bibliotek i instytucji kultury w Wielkopolsce, gdzie będzie prezentowana w ramach obchodów Roku Szymborskiej. Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia Szymborskiej z lat 1983-1996, zarówno z prywatnych chwil, jak i oficjalnych, np. przy odbiorze Nagrody Nobla. Ekspozycja obejmuje zdjęcia Joanny Helander, a także siedem wierszy Szymborskiej z różnych lat i książek, które ukazują jej unikalny styl łączący intymność z ironią i pozornym dystansem. Zdjęcia Joanny Helander poświęcone Szymborskiej będą „wędrującą wystawą” – trafią do 15 bibliotek w Wielkopolsce, co pozwoli dotrzeć do szerokiej publiczności, także z mniejszych miejscowości.

Więcej informacji

Konkurs na limeryk upamiętniający 100. urodziny Wisławy Szymborskiej

Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczestników, niezależnie od wieku. Każdy zainteresowany może przesłać maksymalnie 2 limeryki na adres: wypozyczalnia@wbp.poznan.pl do 2 czerwca. Limeryk to krótki, pięciowersowy utwór wierszowany o groteskowym i żartobliwym zabarwieniu z układem rymów AABBA. Z racji swej lekkości i obowiązkowego humoru przypomina facecje, figliki i fraszki. Prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: „dzieci i młodzież do 17. roku życia” oraz „osoby powyżej 18 lat”. Wyniki zostaną ogłoszone 26 czerwca w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu przy ul. Prusa 3. Uczestnicy konkursu mają szansę wykazać się pomysłowością i kreatywnością, tworząc limeryki inspirowane twórczością i postacią Szymborskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej informacji

Szczegóły: