Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: Zdjęcie wykonane podczas oprowadzania po Bibliotece Raczyńskich, na schodach spacerujący po obiekcie ludzie, w zabytkowe wnętrze Biblioteki. 
Fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

W sierpniu w ofercie Biblioteki Raczyńskich literacka podróż do Indii i sporo ciekawych spotkań autorskich. Bibliofile będą mogli własnoręcznie przygotować oryginalną okładkę do książki, a miłośnicy twórczości Wisławy Szymborskiej udać się na wędrówkę poetyckim labiryntem!

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

Harmonogram wybranych wydarzeń:

„Polskie zamki i rezydencje w Ukrainie”. Spotkanie z Dmytrem Antoniukiem

  • 4 sierpnia, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki, pl. Wolności 19

Spotkanie z Dmytrem Antoniukiem ze Związku Polaków w Ukrainie, autorem publikacji o polskich zamkach i pałacach w Ukrainie, książka opisuje ponad 500 zabytków.

Robimy okładkę. Warsztaty plastyczne z Jagodą nie porzeczką

  • 16 sierpnia, godz. 17.00
  • miejsce: Filia 35, ul. Druskienicka 32

Warsztaty rękodzieła poprowadzi Jagoda Kaja (Jagoda nie porzeczka), która zaprosi do wykonania okładki (na warsztaty należy zabrać ulubioną książkę). Okładka będzie niezwykła, bo zrobiona własnoręcznie i złożona z różnych faktur.

 Spotkanie autorskie Magdaleny Pocgaj

  • 22 sierpnia, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki, pl. Wolności 19

Związek Literatów Polskich zaprasza na spotkanie z poetką i plastyczką Magdaleną Pocgaj. Jest ona autorką szesnastu tomów wierszy, m.in. „A włosy im czesał biblijny wiatr”, „Apokryfy uliczne” oraz prozy – dzienników poetyckich „Mój lapoński sen”. Tworzy teksty poetyckie do fotografii i obrazów, pisze felietony oraz komentarze o malarstwie, jest laureatką licznych nagród i jurorką w konkursach poetyckich.

Spotkanie z Ewą Przydrygą

  • 24 sierpnia, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki, pl. Wolności 19

Ewa Przydryga jest anglistką, tłumaczką, ale znana jest przede wszystkim jako autorka thrillerów psychologicznych. W jej książkach, m.in. w „Topielskach”, „Pomornicy”, „Miała umrzeć”, czytelnicy znajdą mroczną atmosferę, intrygujące zagadki i rodzinne historie z przeszłości. Tematem rozmowy w Bibliotece Raczyńskich będzie najnowsza, wydana w lipcu, książka „Źródlisko”.

Klub książki u Raczyńskich: „Biały tygrys”

  • 25 sierpnia, godz. 18.00
  • miejsce: Filia Sztuki pl. Wolności 19

Wakacje jeszcze trwają. W sierpniu czytelnicy wyjdą słońcu naprzeciw, bo wybiorą się do Indii wraz z powieścią „Biały tygrys”, za którą jej autor Aravind Adiga został w 2008 roku wyróżniony Nagrodą Bookera.

Książka dostępna jest w filiach: Wypożyczalnia al. Marcinkowskiego 23, Filia 2 os. Oświecenia 59, Filia 11 ul. Chwaliszewo 17/23, Filia 12/46 ul. Arciszewskiego 27, Filia 14 os. Bolesława Chrobrego „Dąbrówka”, Filia 15 ul. Fabianowo 2, Filia 16 ul. Muszkowska 1A, Filia 26 ul. Błękitna 1/7, Filia 35 ul. Druskienicka 32, Filia 42 os. Pod Lipami, Filia 51 os. Lecha 15, Filia 56 ul. Galileusza 8.

Wystawy w gmachu głównym:

Nasza Szymborska. Labirynt.

„Niektórzy lubią poezję”, pisała Poetka. W roku stulecia urodzin Wisławy Szymborskiej organizatorzy postanowili przypomnieć wybrane wiersze Noblistki, licząc na to, że krążąc w ich labiryncie, czytelnicy znajdą wiersz lub wers, który w nich zostanie. Wyboru wierszy dokonali Przyjaciele Biblioteki Raczyńskich oraz Czytelnicy. Wystawa w Galerii Atanazego trwa do końca sierpnia.

Teatr w obiektywie Tadeusza Bonieckiego — wystawa fotografii

Na wystawie prezentowane są fotografie z kolekcji „Poznań na przełomie XX i XXI wieku w fotografii Tadeusza Bonieckiego” i przekazywane przez autora Bibliotece Raczyńskich od roku 2005. Wystawa poświęcona jest wydarzeniom teatralnym, operowym i baletowym w Poznaniu w latach 1997-2023. Wystawa w holu i Herbaciarni trwa do końca sierpnia.

Szczegóły: