Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Spacer z okazji Światowego Dnia Mokradeł

26.1.2024

W sobotę, 3 lutego, odbędzie się organizowany przez Miasto Poznań spacer przyrodniczy z okazji Światowego Dnia Mokradeł, którego hasło przewodnie brzmi: „Mokradła i ludzie: splecione losy”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu i roli mokradeł, jak również zastanowić się nad powiązaniami między terenami podmokłymi a dobrostanem człowieka, obejmującym zdrowie fizyczne i psychiczne.

Spacer obejmie teren i najbliższe okolice użytku ekologicznego Bogdanka II. Wykorzystując dostępne elementy terenowe, prowadzący i uczestnicy omówią specyfikę i definicję obszarów wodno-błotnych. Przewodnik spaceru, Artur Golis, opowie również o funkcjach, jakie pełnią mokradła, zwłaszcza w środowisku dużego miasta, a także pośrednio – regulując lokalny mikroklimat i stanowiąc warunek zachowania bioróżnorodności. Ważnym elementem będzie uświadomienie zagrożeń wpływających na poznańskie obszary mokradłowe. Najmłodsi uczestnicy zdobywać będą wiedzę w trakcie gry i rozwiązywania łamigłówek.

Spacer rozpocznie się o godz. 11.00 na parkingu przy dojeździe do plaży nad Rusałką od strony ul. Golęcińskiej. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem e-mail:

monika_mrozek@um.poznan.pl.

Uwaga!

Przewidywana długość spaceru to około 6 km (czas trwania: 3-4 godziny). Dystans może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników i tempa marszu. Organizatorzy zalecają zadbać o odpowiednią, wygodną, ciepłą odzież – wodoodporne, terenowe buty, spodnie, nieprzemakalną kurtkę. W trakcie spaceru uczestnicy będą się przemieszczać częściowo poza szlakiem. Polecane są również stuptuty (ochraniacze nogawek).

Szczegóły:

  • Kontakt: Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania, tel. 61 878 4053