Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Spotkanie z autorką książki „Adieu Varsovie”

21.2.2024
Czarno-biała fotografia przedstawiająca kwitnące drzewo, a na trawie siedzi matka z córką w sukienkach.
Fot. Archiwum rodzinne Janki Kaempfer Louis.

Biblioteka Wojewódzka zaprasza na spotkanie z Janką Kaempfer Louis autorką książki „Adieu Varsovie”. To historia opowiadająca jednocześnie o tajemnicach i przemilczeniach, ale również o heroizmie odkrywania nawet najbardziej zatajonej prawdy.

„Adieu Varsovie” to wspomnienie o utraconej tożsamości autorstwa córki ocalałych z Zagłady. Autorka rusza w głąb rodzinnych, porozrzucanych po całym świecie archiwów, aby odnaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: kim jestem? Skąd pochodzę? Janka Kaempfer Louis dokonuje odważnej próby odtworzenia własnej i rodzinnej tożsamości, które okazują się kolejną — współczesną — wersją mitu Żyda wiecznego tułacza.

Spotkanie z Janką Kaempfer Louis:

  • 27 lutego, godz. 18.00
  • miejsce: ul. Prusa 3, hol
  • wstęp bezpłatny
  • wejściówki do pobrania w wypożyczalni biblioteki

Opowieść o tajemniczej Irenie Gelblum – bohaterce powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego lub włoskiej poetce oraz o Ignacym Waniewiczu – uwiedzionym komunizmem dziennikarzu prasowym i telewizyjnym lub statecznym pobożnym Żydzie. Bohaterowie pod wpływem trudnych doświadczeń całe życie poszukiwali przestrzeni, przynależności, ukrywając się pod wciąż nowymi pseudonimami i tożsamościami.

Główną cezurą rodzinnej autobiografii jest dla autorki rok 1968 i wydarzenia, które miały wtedy miejsce. Fala politycznej nagonki po raz kolejny miała zmienić bieg życia mniejszości żydowskiej, która pozostała w Polsce po przerażających wydarzeniach II wojny światowej. Autorka rozlicza się z polskim antysemityzmem, dotykając wciąż niezabliźnionych ran i zastanawia się nad jego wpływem na losy niewinnych osób.

Szczegóły: