Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Srebrna materia: warsztaty filmowo-dokumentalne dla seniorów i seniorek

31.8.2023
Grafika artykułu: zdjęcie seniorki, siedzi na krześle, patrzy w kamerę, uśmiecha się, w tle znajduje się klasa szkolna.
Warsztaty filmowe dla seniorów, fot. Ula Jocz

W ramach 9. edycji poznańskiego festiwalu sztuk społecznych OFF Opera, odbywającego się pod hasłem „Przesilenie: antologia zmiany”, odbędą się m.in. warsztaty filmowo-dokumentalne dla seniorów i seniorek.

Warsztaty filmowo-dokumentalne „Srebrna materia” odbędą się w terminie 6-8 września i 11-13 września w godz. 16.15-19.00 w CK Zamek (Sala Laboratorium 1). Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowo: hubert@animatorzysmak.pl lub telefonicznie: 789 311 619.

Zajęcia poprowadzą: poznański twórca filmowy Marcin Kluczykowski oraz operatorka filmowa Magdalena Bojdo. Uczestnicy warsztatów na podstawie własnych doświadczeń stworzą scenariusz filmu, zapoznają się z technikami kadrowania, perspektywą, rodzajami planów, a także podstawami montażu. Następnie pod okiem prowadzących samodzielnie nakręcą ujęcia ze swojej codzienności, które staną się częścią finałowego filmu. Jego premiera zaplanowana jest na 30 września i będzie towarzyszyć imprezie Rytmy Marcina.

Tegoroczny temat festiwalu „Przesilenie: antologia zmiany” jest inspirowany obchodzoną w tym roku 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Teoria kopernikańska, zakładająca orbitalny ruch Ziemi wokół Słońca, była swego rodzaju „przesileniem” — obaliła obowiązujący od wieków geocentryczny model budowy wszechświata. Wywarła głęboki wpływ nie tylko na naukę, ale również inne dziedziny życia — kulturę, religię, politykę i ekonomię.

Szczegóły: