Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: Po lewej stronie granatowy napis: "Srebrny Fyrtel", pod nim różowy napis: "Senioralne Miejsce Współpracy", po prawej stronie na kolorowych, kwadratowych polach ikony: np. dom, żarówka, słońce, chmury, drzewo.Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla – Senioralnego Miejsca Współpracy! To przestrzeń dedykowana osobom w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami. 

Srebrny Fyrtel to miejsce umożliwiające aktywność osób w wieku dojrzałym – zarówno na poziomie twórcy oferty, jak i jego odbiorcy. W ramach jesiennej edycji projektu sporo nowości — to m.in. warsztaty fotograficzne, wspólne śpiewanie oraz warsztaty teatralne. Tradycyjnie nie zabraknie inspirujących spotkań z seniorkami i seniorami, którzy w wyjątkowo twórczy sposób spędzają swój wolny czas na emeryturze. Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu, podobnie jak w edycji wiosennej, będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych: Zrozumieć świat” (spotkania poruszające m.in. tematykę bezpieczeństwa osobistego), „Jak dobrze i długo żyć na emeryturze” (spotkania poświęcone zdrowemu stylowi życia), „Głowę ćwicz” (spotkania dla sympatyków planszówek i nauka gry w brydża), Otwarta przestrzeń” (spotkania z ciekawymi ludźmi oraz inspirujące warsztaty), Pasja łączy ludzi” (spotkania miłośników podróży, fotografii, śpiewu, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych).

Co, gdzie i kiedy? Skorzystaj z oferty

Spotkania będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek października i listopada w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00 i 12.30 w przestrzeni Pracowni Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” przy ul. Św. Marcin 57 w Poznaniu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, na spotkania obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Harmonogram wydarzeń listopadowych:

21 listopada

  • godz. 10.00-11.30 – Otwarta przestrzeń: Między wolnością a koniecznością (spotkania z ciekawymi ludźmi)
  • prowadzenie: Bogna Nowakowska

Prawie uwierzyliśmy, że młodość można kupić a starość wyleczyć. Tymczasem ani młodość sama z siebie nie gwarantuje szczęścia, ani wiek dojrzały katastrofy. Nie pytajmy więc „czy” się starzeć tylko „jak”. O wolności i nie tylko w rozmowie z profesorem Antonim Szczucińskim. Fizyk, filozof, po 43 latach na UAM i kilku kadencjach w Radzie Miasta Poznania nie ustaje. Dziś jest przewodniczącym Miejskiej Rady Seniorów.

  • godz. 12.30-14.00 – Jak dobrze i długo żyć na emeryturze: Jak asertywnie stawiać zdrowe granice w relacjach z bliskimi (i nie tylko)? Sposoby skutecznego przezwyciężania wewnętrznych blokad (spotkanie poświęcone zdrowemu stylowi życia) uwaga, brak miejsc!
  • prowadzenie: Katarzyna Duńska, Elżbieta Gendera

Czym jest asertywność? Na warsztatach uczestnicy będą zajmować się tym, jak asertywnie stawiać zdrowe granice w relacjach z innymi ludźmi, szczególnie bliskimi. Asertywne stawianie granic nie jest budowaniem murów obronnych, nie jest przeciwko innym, natomiast jest satysfakcjonującym sposobem bycia w relacji. Asertywności można się nauczyć. Ważne jest na początek, żeby uświadomić sobie własne przeszkody w „byciu asertywnym” i poznać sposoby ich przezwyciężania. To daje szansę na budowanie zdrowej pewności siebie, konstruktywne wewnętrzne wspieranie siebie szczególnie w sytuacjach trudnych oraz podejmowanie trafnych decyzji wobec bliskich.

23 listopada

  • godz. 10.00-11.30 – Pasja łączy ludzi: Puść oko do fotografii, warsztaty fotograficzne w trzech aktach
  • prowadzenie: Dawid Tatarkiewicz

Chwilo trwaj, czyli co utrwaliliśmy, to nasze — zajęcia na sali. Omówienie prac wykonanych w plenerze i przyniesionych przez uczestników. Przedstawienie sugestii, na co warto zwrócić uwagę w dalszej samodzielnej pracy fotograficznej.

Uczestnicy muszą posiadać swój sprzęt fotograficzny, ponieważ organizator go nie zapewnia. Prosi również o to, aby były to aparaty nowsze, które robią zdjęcia w dobrej jakości. Można także korzystać z aparatu w komórce, jeśli również zdjęcia wychodzą w dobrej jakości.

  • godz. 12.30-14.00 – Pasja łączy ludzi: Artysta w Tobie! Artysta we mnie? Ja, artysta? Tak! (warsztat teatralny) uwaga! brak miejsc
  • prowadzenie: Grażyna Wydrowska

Ma 67 lat i nigdy nie odkłada swoich marzeń na półkę. Ceni sobie spotkania z ludźmi, dla których odczuwanie, empatia i wspólnota stanowią wartość. Grażyna Wydrowska zaprasza na warsztat, podczas którego podzieli się swoją ciekawością świata i pomoże obudzić potencjał twórczy, który drzemie w każdym z nas!

Włącz się w działania Srebrnego Fyrtla!

Każdy może włączyć się w tworzenie oferty Srebrnego Fyrtla, dzieląc się swoimi pasjami z innymi seniorkami i seniorami. Szczegóły: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Działanie Srebrny Fyrtel — Senioralne Miejsce Współpracy realizuje Miejska Rada Seniorów w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, we współpracy z pracownią Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy”.