Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Styczeń w Bibliotece Raczyńskich

08.1.2022
Na zdjęciu biblioteczne półki wypełnione książkami.
fot. z archiwum Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na styczniowe wydarzenia w wersji online. W programie kolejna odsłona projektu „Ja Konstancja” oraz spotkanie pod hasłem „Co czyta Poznań?”, podczas którego przedstawiciele Biblioteki opowiedzą o tym, po jakie książki najchętniej sięgają jej czytelnicy.

Harmonogram wydarzeń:

12 i 19 stycznia  (środy), godz. 18.00, wydarzenie online

Ja Konstancja – córka Konstancji 

To kontynuacja filmowych impresji, które opowiadały o losach córki Józefa Ignacego Kraszewskiego. Fabuła nowego cyklu będzie dotyczyć historii wnuczki Kraszewskiego, pisarki, twórczymi dramatów i animatorki ruchu teatralnego. Konstancja Łozińska-Staniszewska urodziła się w Usolu na Syberii, działała w Warszawie i Kijowie, zmarła tragicznie w 1944 roku, po klęsce Powstania Warszawskiego, prawdopodobnie w obozie przejściowym w Pruszkowie.  Podobnie jak poprzedni cykl, również ten został zrealizowany w warunkach domowych, dzięki stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego i poparciu Biblioteki Raczyńskich. Autorką scenariusza i narratorką opowieści jest Małgorzata Chojnacka.  

Wydarzenie będzie dostępne na profilu facebookowym Pracowni–Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i kanale YouTube Biblioteki Raczyńskich.

19 stycznia (środa), godz. 18.00, wydarzenie online

Co czyta Poznań?

Już po raz piąty Biblioteka opowie o tym, co najchętniej wypożyczają jej czytelnicy. Jakie gatunki cieszą się największym powodzeniem? Czy wśród najpopularniejszych pisarzy pojawiają się nowe nazwiska? Mamy stałe preferencje, czy  coś zaskakuje w wyborach z zakresu  beletrystyki, literatury popularnonaukowej i dziecięcej? Czy w papierze i cyfrowo czytamy to samo? Rozmowa z dyrektor  Biblioteki Raczyńskich Anną Gruszecką i Katarzyną Kamińską dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania i komisarzem Poznańskich Targów Książki.

Wydarzenie transmitowane będzie na profilu Biblioteki Raczyńskich na Facebooku.

Kontakt i szczegóły: