Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Styczeń w Domu Bretanii

05.1.2022
Grafika artykułu: na zdjęciu artystka w stroju bretońskim, trzyma w reku drewniany przedmiot, na głowie ma chustę, ma zamknięte oczy.
Barbara Wilińska, fot. z archiwum Domu Bretanii

W styczniu nadal można wybrać się na wystawę prezentującą grafiki i obiekty inspirowane dawnymi baśniami, legendami i pieśniami bretońskimi. Na profilu facebookowym Domu Bretanii dostępne jest nagranie koncertu pieśni bretońskich, który odbył się w ubiegłym roku. Dom Bretanii poleca też najnowszy numer Gazety Bretońskiej.

Program:

„Opowieści blaszanego koguta – bretońskie inspiracje” – wystawa grafik Barbary Wilińskiej

Wystawa prezentuje grafiki i obiekty inspirowane dawnymi baśniami, legendami i pieśniami bretońskimi.

Barbara Wilińska – śpiewaczka, multiinstrumentalistka, trenerka głosu, malarka, kaligrafka. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, śpiewa pieśni średniowieczne z tradycji europejskich, pieśni słowiańskie i bałkańskie, improwizuje głosem. Opowiada i wyśpiewuje historie. Od wielu lat maluje i kaligrafuje, co zaowocowało licznymi  wystawami indywidualnymi i udziałem w wystawach zbiorowych.  Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej.

Wystawa dostępna jest w Domu Bretanii do 28 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–17.00

Wieczór legend i pieśni bretońskich w wykonaniu Barbary Wilińskiej w ramach XXVIII Dni Bretaniiobejrzyj nagranie koncertu online

Muzyczna podróż do dawnej Bretanii – Barbara Wilińska przeniesie publiczność do krainy bretońskich baśni i legend oraz pieśni epickich przy akompaniamencie liry korbowej, suki, dulcymeru i ludowej cytry. Koncert towarzyszy wystawie prac Barbary Wilińskiej – grafik i obiektów,  inspirowanych dawnymi baśniami, legendami i pieśniami bretońskimi pt. „Opowieści blaszanego koguta”.

Najnowszy numer Gazety Bretońskiej

W najnowszym numerze można przeczytać m.in. o historii bretońskiej diaspory w Paryżu, działającej w stolicy Francji Misji Bretońskiej, sytuacji języka bretońskiego w dzisiejszej Bretanii, zagrożeniach dla bretońskiej toponimii oraz o tym, jak telekomunikacja ożywiła Bretanię w ostatnich dekadach XX wieku.

Wersja papierowa gazety dostępna jest w siedzibie Domu. Wersja online tu:

Szczegóły i kontakt: