Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Szczepienia przeciw COVID-19 w Poznaniu

19.12.2023
Grafika artykułu: pracowniczka ochrony zdrowia w fioletowym fartuchu i niebieskich rękawiczkach robi zastrzyk w ramię osobie znajdującej się po lewej stronie pola obrazowego.
Fot. UMP

Nowe szczepionki przeciw COVID-19 są już dostępne w Poznaniu — m.in. w miejskim szpitalu im. J. Strusia. Może się po nie zgłosić każdy, kto ukończył 12 lat. Preparat został odpowiednio przygotowany, by jak najlepiej chronić przed „krakenem” – czyli wariantem koronawirusa XBB.1.5.

W Poznaniu — podobnie jak w całej Polsce — dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax). Może ją przyjąć każdy, kto ukończył 12 lat i wcześniej nie szczepił się przeciw COVID-19 lub od jego ostatniego szczepienia przeciw tej chorobie upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Oznacza to, że nową szczepionkę można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19,  powinny przyjąć 2 dawki preparatu w odstępie 3 tygodni.

Zaszczepić powinny się zwłaszcza osoby z tzw. grup ryzyka:

  • w wieku powyżej 60 lat,
  • w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19,
  • pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Jak się zaszczepić w Poznaniu?

W Poznaniu zaszczepić można się w wielu placówkach medycznych (ich listę można znaleźć na stronie gov.pl), w tym również w miejskim szpitalu im. J. Strusia. Tam szczepienia odbywać się będą zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 6, 8, 13, 15, 18 i 20 grudnia, w godz. 14.00-15.00,
  • 7, 14, 21 grudnia, w godz. 11.00-12.00

Na szczepienia należy zgłaszać się do POZ (budynek D szpitala) w wyznaczonych godzinach, nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja.

Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne. Pacjenci mogą też zapisać się na szczepienie:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
  • w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: gov.pl),
  • przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl,
  • przez infolinię 989 (w godz. 7.00-20.00) – uwaga, od 16 grudnia infolinia nie będzie działała.

Źródło: poznan.pl