Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Uwaga na wakacyjnych włamywaczy!

13.7.2023

W związku z sezonem urlopowym i wakacyjnymi wyjazdami Komenda Miejska Policji w Poznaniu  apeluje do mieszkańców o właściwe zabezpieczanie swego mienia. 

Właściciele domów jednorodzinnych powinni pamiętać, żeby na czas nieobecności dokładnie zamykać drzwi wejściowe i wszystkie okna. Nie należy pozostawiać nawet uchylonych okien i otwartych lufcików, ponieważ i z takimi, zdawałoby się trudnymi do całkowitego otwarcia lub przeciśnięcia się, włamywacz sobie poradzi. Dotyczy to zwłaszcza okien na parterze budynku, chociaż warto dokładnie zamykać okna na wszystkich kondygnacjach. 

Nawet w przypadku gdy wychodzimy z domu na bardzo krótki czas, zamykajmy drzwi wejściowe na klucz. To samo dotyczy furtki w ogrodzeniu. Jest to pierwsza przeszkoda, która dzieli nasz dom od ulicy. Tłumaczenie, że „wychodzę tylko na chwilę” lub „tutaj nigdy nie było żadnych włamań” jest złudne i może spowodować to, że stracimy wiele wartościowych przedmiotów z domu. Okazja czyni złodzieja — dlatego nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych (np. rowerów, wózków dziecięcych) w widocznym miejscu na terenie nawet ogrodzonej posesji. 

Gdy wyjeżdżamy z domu na dłużej, obowiązkowo sprawdzajmy wszystkie okna i zamykajmy drzwi wejściowe na wszystkie możliwe zamki. Opuszczajmy rolety, zewnętrzne w oknach, jeśli je posiadamy, i uruchamiajmy system alarmowy. Dbajmy też o sprawność techniczną wszelkich dodatkowych urządzeń zabezpieczających. Gdy nie będzie nas w domu dłuższy czas, poprośmy sąsiadów, żeby zwrócili uwagę na naszą posesję. Sąsiad, który interesuje się tym, co się dzieje na posesji pod naszą nieobecność, to najlepszy alarm. W przypadku, gdy zauważymy podejrzane pojazdy lub osoby w pobliżu naszych domów, sprawiające wrażenie, że obserwują posesje, nie wahajmy się zadzwonić na policję!