Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Warsztaty dramowe dla seniorów w Galerii Miejskiej Arsenał

16.2.2023
Grafika artykułu: Na zdjęciu dziewczynka stojąca nad brzegiem jeziora, wrzuca do wody kamyki, stoi tyłem do obiektywu, ma czarne włosy, nosi białą sukienkę. 
Fot. z archiwum Galerii Miejskiej Arsenał

Galeria Miejska Arsenał zaprasza seniorów na warsztaty dramowe prowadzone przez Barbarę Prądzyńską. Zajęcia „Wtedy i teraz” odbędą się 25 lutego i nawiązywać będą do wystawy dostępnej obecnie w galerii. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują jednak zapisy.

Warsztat odnosić się będzie do aktualnej wystawy Adriany Molendy i Antona Vargi „Tutaj i wtedy o zmierzchu”. Poprowadzony zostanie przez pedagożkę i reżyserkę teatru społecznego Barbarę Prądzyńską, z wykorzystaniem różnych technik teatralnych i okołoteatralnych.

Uczestnicy warsztatu zastanowią się nad zmianą w użytkowaniu danej przestrzeni miejskiej oraz jej historycznym wykorzystaniu, prowokującym różne zachowania ludzkie. Po ćwiczeniach budujących wzajemne zaufanie oraz budzących ekspresję indywidualną i grupową z zakresu dramy i teatru fizycznego uczestnicy przedyskutują podane przez siebie przykłady zmian, jakie zauważyli w otaczającej ich przestrzeni miejskiej. Omówione zostanie także to, z czego taka zmiana mogła wynikać, jak ją postrzegamy i co ze sobą niesie.

Następnie zostanie wykorzystana technika dramy i improwizacji teatralnej. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy. Każda z nich otrzyma inne zdjęcie lub opis ważnego wydarzenia lub faktu historycznego związanego z Poznaniem, również z historią Żydów w Poznaniu. Każda z grup zostanie poproszona o przygotowanie „żywej fotografii” danego wydarzenia, która uruchomi się w improwizowaną scenę. Następnie, dokładnie w tym samym miejscu, ułożona zostanie fotografia współczesna, która również ożyje. Uczestnicy będą mieli okazję poczuć i zobaczyć różnicę w sytuacji, zachowaniu, emocjach itp. ludzi z dawnej i współczesnej fotografii, wynikającą z różnego wykorzystania danej przestrzeni.

Wspólną sytuacją dla wszystkich grup będzie stworzenie „żywych fotografii” do filmu zaprezentowanego na wystawie „Tutaj i wtedy o zmierzchu” – będzie to zestawienie portretu miejsca, które funkcjonuje jako przestrzeń rekreacji i kontaktu z naturą, chętnie odwiedzanej przez mieszkańców Poznania i turystów, z faktem budowy jeziora przez więźniów, przede wszystkim Żydów, osadzonych w niemieckich obozach pracy przymusowej na terenie Poznania.

Warsztaty odbędą się 25 lutego w godz. 15.00-18.00 w siedzibie tymczasowej Galerii Miejskiej Arsenał przy ul. Szyperskiej 2/8. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Można ich dokonać telefonicznie pod numerem tel. 692 202 068 lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: joanna.tekla@arsenal.art.pl.

Podczas warsztatów przewidziana jest przerwa i poczęstunek.

Więcej informacji na temat wystawy:

Szczegóły: