Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Grafika artykułu: na zielonym tle niebieskie napisy informujące o szczegółach na temat warsztatów dotyczących ogrodów wertykalnych i zielonych dachów, po prawej stronie ilustracja domu jednorodzinnego porośniętego roślinami.

Miasto dofinansuje stworzenie zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na terenie Poznania. Czym są, jak starać się o ich dofinansowanie — tego można dowiedzieć się na warsztatach przygotowanych przez Wydział Klimatu i Środowiska UMP.

Zewnętrzne ogrody wertykalne, to pionowe instalacje obsadzone roślinami wieloletnimi, które można zastosować na powierzchni o dowolnej wielkości, kształcie oraz dowolnym miejscu na zewnętrznych ścianach budynków. Umożliwiają wielosezonową wegetację roślin tworzących zieloną ścianę.

Zielone dachy to z kolei nasadzenia roślin wieloletnich na dostosowanym pokryciu dachowym z warstwą wegetacyjną o grubości nie mniejszej niż 8 cm, które podobnie jak zielone ściany umożliwiają wielosezonowe rośnięcie.

Wśród zalet posiadania w swoim otoczeniu zielonej ściany czy dachu wymienić należy poprawę jakości powietrza i mikroklimatu otoczenia, zapobieganie stratom ciepła zimą, ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem budynku latem, tłumienie hałasów zewnętrznych czy podtrzymywanie bioróżnorodności w obliczu zmieniającego się klimatu.

Warsztaty „Zielone dachy, zielone ściany”

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania zaprasza na warsztaty, na których będzie można zapoznać się z tematyką zielonych ścian i dachów, poznać i zobaczyć wybrane gatunki roślin czy przygotować się do planowanej inwestycji. Pracownicy udzielą także informacji, jak złożyć wniosek o dotację.

Bezpłatne zajęcia „Zielone dachy, zielone ściany” skierowane są do wszystkich zainteresowanych, w tym osób z zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, deweloperów, inwestorów i właścicieli firm posiadających nieruchomości na terenie miasta Poznania.

Warsztaty odbędą się w czwartek, 22 czerwca (godz. 9.00-12.00) oraz 29 czerwca (godz. 16.00-19.00) w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Poznania. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe: monika_mrozek@um.poznan.pl lub pod numerem tel. 61 878 40 56. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Źródło: poznan.pl