Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Plakat informujący o feriach zimowych organizowanych w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Grafika o beżowym tle, a na niej pocztówka przedstawiająca dwie kobiety na nartach w górach z lat 20. XX wieku.
Grafika: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Gra miejska,  zwiedzanie i wystawy to tylko część atrakcji, które czekają poznaniaków. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza w lutym na wiele interesujących wydarzeń do swoich oddziałów.

Harmonogram wydarzeń:

Gra miejska „Senior z gzubkiem na przechadzce”

 • udział bezpłatny, nie obowiązują zapisy

Wraz z zakończeniem remontu płyty Starego Rynku można ponownie korzystać z gry miejskiej „Senior z gzubkiem na przechadzce”. Gra poprowadzi uczestników uliczkami Starego Miasta i pozwoli spędzić czas aktywnie i międzypokoleniowo, odkrywając przy okazji nieco historii Poznania. Kartę można pobrać i wydrukować (zalecany format A3) lub odebrać bezpłatnie w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 (Odwach).

Szczegółowe informacje

Projekcje filmów poświęcone tematyce martyrologicznej oraz zwiedzanie z przewodnikiem

 • 20 lutego, godz. 11.00
 • miejsce: Muzeum Martyrologii Wielkopolan — Fort VII (ul. Polska)
 • zapisy: tel. 61 848 31 38
 • wstęp bezpłatny

Muzeum Martyrologii Wielkopolan zaprasza na prezentacje filmów związanych z tematyką Martyrologiczną oraz zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem.

Oprowadzanie po nowej wystawie stałej poświęconej uwięzionym i zamordowanym w Forcie VII harcerzom i instruktorom harcerskim

 • 24 lutego, godz. 11.00
 • miejsce: Muzeum Martyrologii Wielkopolan — Fort VII (ul. Polska)
 • bilety: 5 zł (n), 2 zł (u)

W nocy z 18 na 19 lutego 1944 roku z obozu w Forcie VII Niemcy wywieźli do obozu w Gross Rosen 22 lub 23 harcerzy i instruktorów harcerskich i tam, najprawdopodobniej już następnego dnia, ich zamordowano. W grupie tej znajdował się także harcmistrz Florian Marciniak – współtwórca i pierwszy komendant Szarych Szeregów. Z okazji 80 rocznicy tych wydarzeń, w sobotę 24 lutego Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII zaprasza na zwiedzanie wystawy poświęconej uwięzionym w Forcie VII harcerzom oraz do udziału w uroczystościach harcerskich. Wystawa zlokalizowana będzie na poziomie – 1 Fortu VII, w dawnej celi nr 18.

Weekend z Historią w Muzeum Uzbrojenia

 • 24 lutego, godz. 10.00-16.00
 • miejsce: Muzeum Uzbrojenia
 • wstęp bezpłatny

Muzeum Uzbrojenia zaprasza na żywą lekcję historii w Parku Cytadela, w trakcie której przybliży historię walk, uzbrojenia a grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentuje, jak wyglądali żołnierze walczących stron. Nie tylko miłośników historii zainteresują statyczne i dynamiczne pokazy pojazdów historycznych z okresu walk o Poznań. W tym roku jedną z atrakcji będzie replika czołgu Panzerkampfwagen V Panther oraz oryginalne działo samobieżne SU-76, które zostaną zaprezentowane dzięki uprzejmości właścicieli.

Szczegóły: