Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wojska Wielkopolskie w fotografii: wystawa czasowa

14.12.2023

Grafika artykułu: plakat informacyjny. Fragment starej fotografii wkomponowany w obiektyw aparatu. Na fotografii siedzący mężczyzna w mundurze. Napisy informacyjne zawierające dane dotyczące wystawy.Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zaprasza na nową wystawę czasową, zorganizowaną z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie przedstawiające wojska wielkopolskie.

Wykonane ponad sto lat temu przez profesjonalnych fotografów i fotoamatorów zdjęcia żołnierzy wojsk wielkopolskich odgrywają szczególną rolę w wymiarze pamięci historycznej. Poprzez fotografie można poznać konkretnych ludzi i ich historie, chociaż czasem są one anonimowym świadectwem, którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległość Polski.

Układ prezentowanej na wystawie opowieści jest tematyczny, a nie chronologiczny. Zabieg ten ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie samej fotografii jako medium i źródła historycznego. Dzięki takiej aranżacji odbiorcy poznają nie tylko kto i co uwieczniał na zdjęciach, ale czym i w jaki sposób. Poznają więc również techniki robienia zdjęć oraz epokowy sprzęt służący fotografom.

Wśród utrwalonych na kliszach obrazów znajdą się m.in. fotografie oficjalne, czyli fotorelacje z uroczystości wojskowych i obchodów świąt narodowych. Pojawią się też zdjęcia „z pola walki”, ukazujące oblicza wojny. Wśród prywatnych, osobistych pamiątek znajdują się m.in. portrety żołnierzy. Wśród zdjęć, które dzisiaj stanową nieocenione źródło historyczne, zaprezentowane zostaną fotografie wykonane przez wielkopolskich lotników z rozpoznania lotniczego.

Większość zdjęć została wykonana przez anonimowych fotografów, są wśród nich zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Współcześnie większość osób potrafi wymienić jednego fotografa powstania wielkopolskiego, czyli Kazimierza Gregera. Wystawa „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)” przedstawi nowe spojrzenie na fotografów powstania. Wystawa powstała na podstawie fotografii ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz kolekcji zabytkowych aparatów fotograficznych ze zbiorów Małego Objazdowego Muzeum Fotograficznego.

Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 7 grudnia do 15 marca.

Szczegóły: