Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Wybory samorządowe – darmowy transport do lokalu wyborczego

26.3.2024
Zdjęcie przedstawia dłonie seniorki ułożone jedna na drugą. Jedna dłoń trzyma laskę, która znajduje się między nogami seniorki.
fot. UMP

Osoby powyżej 70. roku życia, bez orzeczonej niepełnosprawności, ale mające trudności w poruszaniu się, mogą w dniu wyborów skorzystać z bezpłatnego przejazdu taksówkami zapewnionymi przez Miasto Poznań.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy od 25 marca do 4 kwietnia zadzwonić na infolinię Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44) i umówić termin przewozu do lokalu wyborczego w dzień głosowania.

Z przewozów mogą skorzystać osoby powyżej 70. roku życia, bez orzeczonej niepełnosprawności, ale mające trudności w poruszaniu się (w tym także na wózkach). Razem z wyborcą może jechać opiekun. Liczba przewozów jest ograniczona. Usługa jest darmowa.

Za darmo też tramwajem i autobusem

Poznańscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat oraz osoby z niepełnosprawnością (wraz z towarzyszącym opiekunem), mogą bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski, by dotrzeć do lokalu wyborczego i wrócić z niego do domu. Ulga, którą w ubiegłym roku przyjęli miejscy radni, obowiązuje tylko w dniu wyborów.

Zwolnienie z opłaty za bilet przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy ukończyli 60 lat, może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport potwierdzający wiek. W przypadku osób z niepełnosprawnościami — dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności — orzeczeniem, wypisem z orzeczenia lub legitymacją.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Wtedy Polacy wybiorą członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.

Źródło: poznan.pl