Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zamelduj się w Poznaniu i zagłosuj

13.3.2024
Zdjęcie przedstawia grupę osób stojącą dookoła urny wyborczej, z której wysypuje się kart do głosowania.
Fot. UMP

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Aby zagłosować w Poznaniu, trzeba mieszkać tu na stałe, czyli być zameldowanym lub potwierdzić swoje zamieszkanie, np. poprzez płacenie podatków w stolicy Wielkopolski.

Wybory samorządowe już za niecały miesiąc. Inaczej niż w przypadku październikowych wyborów parlamentarnych, udział w nich mogą wziąć jedynie osoby stale zamieszkujące Poznań. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania ani dopisać się do spisu wyborców.

Jak zagłosować w Poznaniu? 

Aby oddać głos w zbliżających się wyborach, osoby mieszkające w Poznaniu mogą zameldować się w stolicy Wielkopolski. Najprościej zrobić to online, logując się do ePUAP za pomocą np. profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Zameldować można się także osobiście w urzędzie (ul. Libelta 16/20 lub ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404) lub przez pełnomocnika. Szczegóły dotyczące załatwienia sprawy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Z meldunkiem nie należy czekać do ostatniej chwili. Każdy, kto chce mieć pewność, że zagłosuje, powinien złożyć dokumenty przed Świętami Wielkanocnymi. Po tym terminie, przy dużej liczbie wniosków, istnieje ryzyko, że sprawa zostanie rozpatrzona dopiero po wyborach.

Drugą możliwością jest złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Sprawę można załatwić online przez stronę gov.pl, logując się np. za pomocą profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Następnie wystarczy podać swój adres i złożyć oświadczenie, że mieszka się we wskazanym miejscu na stałe. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający związki ze stolicą Wielkopolski, np. kopię karty OK Poznań, która potwierdza płacenie podatków w Poznaniu, umowę najmu, akt notarialny zakupu mieszkania, rachunek za prąd z danymi wyborcy.

Wniosek można złożyć także stacjonarnie — w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. Do urzędu należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód albo paszport). Potrzebny będzie także wydrukowany wniosek — można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej albo wypełnić na miejscu, „w okienku”. Podczas wizyty pracownicy urzędu poproszą o okazanie dokumentu, który potwierdzi stałe zamieszkanie w stolicy Wielkopolski.

Ze złożeniem wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania także nie należy czekać. Urząd ma 5 dni na wydanie decyzji, dlatego warto złożyć dokumenty jeszcze w marcu, aby móc głosować w Poznaniu.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Wtedy Polacy wybiorą członków rad gmin, miast, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast.  Jeżeli w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pierwsza tura głosowania nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie.

Informacji o wyborach udzielają także pracownicy Biura Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00.

Źródło: poznan.pl