Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zdrowa Aorta – dodatkowy termin

14.9.2023
Grafika artykułu: Na zdjęciu stoisko programu Zdrowa Aorta.
Fot. UMP

To już ostatnia szansa, by w Poznaniu skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego — USG aorty brzusznej. Zapisywać mogą się mężczyźni w wieku 50-69 lat, mieszkający w województwie wielkopolskim. 

Bezpłatne badanie USG aorty brzusznej są częścią Wielkopolskiego Programu Zdrowotnego „Zdrowa Aorta”. Zainteresowanie nim jest tak duże, że organizatorzy uruchomili dodatkowy termin: 29 września w Centrum Medycznym Arterieart, przy ul. Rakoniewickiej 23A. Projekt dobiega końca, więc jest to ostatnia szansa, by się zapisać i przebadać w Poznaniu.

Zapisywać mogą się mężczyźni w wieku 50-69 lat, mieszkający w województwie wielkopolskim. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 503 075 095 (kontakt od pon. do pt. w godz. 9.00-15.00) lub wysłać mail na adres: zdrowaaorta@arterieart.com. W wiadomości należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz miejscowość, w której chce się wykonać badanie — w tym przypadku Poznań. USG jest całkowicie bezpłatne, ponieważ finansowanie odbywa się z funduszy regionalnych Unii Europejskiej.

USG aorty brzusznej jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Pomaga uchronić się przed tętniakiem — czyli znacznym zwiększeniem średnicy aorty. U mężczyzn występuje on znacznie częściej niż u kobiet, a prawdopodobieństwo jego występowania rośnie wraz z wiekiem. U większości osób nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Pęknięty — stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.

Źródło: poznan.pl