Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zespół armii USA wystąpi w Poznaniu

01.12.2023
Grafika artykułu: fotografia ukazuje mężczyznę grającego na trąbce. Mężczyzna ma na sobie mundur oraz czerwono-białą czapkę Mikołaja.
Fot. UMP

Orkiestra z chórem żołnierzy amerykańskich po raz kolejny wystąpi w Poznaniu w ramach świątecznej trasy po całej Europie. Podczas dwóch bezpłatnych koncertów nie zabraknie różnych gatunków muzycznych oraz przede wszystkim — świątecznych klasyków.

Pierwszy z koncertów odbędzie się już w najbliższą sobotę (2 grudnia), o godz. 19.00 na placu Wolności — w ramach Betlejem Poznańskiego. Zagra i zaśpiewa tam grupa Free Groove, składająca się z członków orkiestry oraz solistów. Ich ubiegłoroczny występ spotkał się z ciepłym przyjęciem poznaniaków i poznanianek oraz doskonale wpisał się w atmosferę zbliżających się świąt.

Dzień później, w niedzielę, 3 grudnia o godz. 18.00, w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego odbędzie się koncert całej orkiestry pod batutą LTC Scotta McKenzie. Swój udział będą w nim mieli również członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, pod dyrekcją majora Pawła Joksa, którzy po raz kolejny połączą siły z orkiestrą armii amerykańskiej.

U.S. Army Europe and Africa Band & Chorus na co dzień ma swoją siedzibę w bazie wojskowej w Sembach w Niemczech. Zespół powstał w 1940 roku, a sam chór 23 lata później. Rocznie w połączonych siłach dają ok. 250 koncertów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wykonują utwory zarówno marszowe i ceremonialne, jak i muzykę poważną, jazz czy też rock na instrumenty dęte.

Źródło: poznan.pl