Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu członkowie zespołu muzycznego NATO, mężczyźni ubrani są w mundury, w dłoniach trzymają różne instrumenty dęte, patrzą na stojące przed nimi stojaki z nutami, oświetla ich fioletowe światło sceniczne.
Fot. UMP

Na początku przyszłego tygodnia swe działania przeprowadzi w Poznaniu specjalna jednostka NATO Task Force X. Jaki jest jej cel? Zaproszenie mieszkanek i mieszkańców miasta do tańca, za sprawą dwóch energetycznych koncertów, które odbędą się w poniedziałek, 24 kwietnia w parku Wilsona i w środę, 26 kwietnia na placu Wolności.

W marcu tego roku w „Camp Kosciuszko” przy ul. Bukowskiej zainaugurowano działalność pierwszego stałego garnizonu wojsk amerykańskich w Polsce. Oznacza to, że żołnierze, a także żołnierki zza oceanu zostaną tutaj na dłużej. Poznań jest jednym z ośmiu europejskich miast, w których mieszczą się stałe garnizony wojsk amerykańskich.

Jednak żołnierskie życie toczy się nie tylko w koszarach, a wojskowi liczą, że staną się częścią poznańskiej społeczności. Dlatego dowództwo Stałego Garnizonu Wojsk USA w Polsce zdecydowało się zaprosić słynący z żywiołowych występów zespół muzyczny Task Force X.

Zespół zagra w Poznaniu dwa otwarte koncerty. Pierwszy odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia w muszli koncertowej w parku Wilsona, a kolejny w środę, 26 kwietnia na placu Wolności. Oba rozpoczną się o godz. 18.00. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Na brzmienie zespołu duży wpływ ma sekcja dęta. Co będzie można usłyszeć? W repertuarze znajdą największe przeboje rocka, popu, R&B i country. Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek.

Task Force X jest częścią orkiestry wojskowej NATO SHAPE International Band, która powstała w 1983 roku. Choć jej prapoczątków można szukać jeszcze w latach 40., gdy powstała Amerykańska Orkiestra przy Naczelnym Dowództwie Alianckich Sił Ekspedycyjnych. Prowadził ją Glenn Miller — jeden z najsłynniejszych muzyków jazzowych XX wieku w randze majora.

Dziś szefem zespołu jest chor. Robert Bruns, a łącznie gra w nim kilkunastu muzyków, reprezentujących armie krajów NATO. Ideą zespołu jest przypomnienie, jak ważna jest współpraca i jedność — zarówno w muzyce, jak i w codziennym życiu.

Źródło: poznan.pl