Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki

24.11.2021

Telefon i opaska z pulsoksymetrem na stolikuWsparcie lekarza geriatry, pielęgniarki, psychologa, systematyczny kontakt z asystentem i możliwość wezwania pomocy 24 godziny na dobę – to wszystko czeka na osoby, które skorzystają z bezpłatnej oferty Zintegrowanego Centrum Opieki i Teleopieki.

Teleopieka to propozycja dla osób, które mieszkają samotnie lub spędzają w samotności większą część dnia. Mogą z niej skorzystać także osoby w trudnej sytuacji życiowej (np. z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności), potrzebujące wsparcia. Projekt jest bezpłatny i realizowany na terenie Poznania.

Teleopieka – co można zyskać? 

Teleopieka to możliwość całodobowego wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz systematyczny kontakt z teleopiekunem, dzięki któremu można monitorować stan zdrowia. W praktyce każdy uczestnik projektu dostaje bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze głośnomówiący aparat telefoniczny. Dzięki temu zestawowi w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (np. duszności, zawroty głowy, upadek) senior może w prosty sposób skontaktować się z teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania – np. wzywa służby ratunkowe albo powiadamia sąsiada posiadającego klucze. Jeśli połączenie zostanie wykonane za pomocą guzika alarmowego (tak zwane „połączenie czerwone”) teleasystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku. To rozwiązanie pozwala szybko przekazać kluczowe informacje służbom medycznym (np. o przyjmowanych lekach, alergiach, możliwościach wejścia do budynku itp.). Te dane ustala wcześniej z seniorem asystent, który kwalifikuje do projektu i szkoli z obsługi sprzętu umożliwiającego wezwanie pomocy.

W ramach Teleopieki uczestnik może korzystać również z tak zwanych połączeń zielonych, czyli rozmów towarzyskich z teleasystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność lub potrzebuje dodatkowych informacji. Ponadto raz w tygodniu teleasystenci sami dzwonią do podopiecznych, aby sprawdzić jak oni się czują i czy sytuacja nie uległa pogorszeniu. Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, również w niedziele i święta.

Usługi domowe – dlaczego warto?

Usługi domowe to wsparcie specjalistów z zespołu medycznego: lekarza geriatry, pielęgniarki, fizjoterapeuty i psychologa, a także możliwość uzyskania porady prawnej ze strony Rzecznika Praw Osób Starszych lub Niepełnosprawnych. Zakres usług ustalany jest z osobistym asystentem na podstawie wywiadu i stworzonego Indywidualnego Planu Opieki i Wsparcia. Wszystkie usługi są realizowane w domu podopiecznego lub, ze względu na zagrożenie koronawirusem, telefonicznie.

Ze względu na pandemię każdy bezpośredni kontakt specjalistów z podopiecznym lub osobą, która chciałaby dołączyć do projektu, realizowany jest z dużą dbałością o bezpieczeństwo sanitarne. Wszyscy specjaliści są zaszczepieni.

Pomoc wolontariuszy, którzy służą wsparciem emocjonalnym, poradą obsłudze komputera (np. zarejestrowaniu się na szczepienie), wykupieniu leków itp. jest aktualnie ograniczona ze względów bezpieczeństwa i realizowana tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Jak się zapisać?

Zgłaszać można się telefonicznie od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00

  • Nowe Miasto – Tel. 518 301 265, 518 301 215
  • Wilda – Tel. 518 301 525
  • Jeżyce – Tel. 518 301 641
  • Stare Miasto – Tel. 518 301 932
  • Grunwald – Tel. 518 301 796

lub składając pisemny wniosek o przydzielenie usługi teleopieki w swojej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

O ostatecznej kwalifikacji decyduje asystent – pracownik projektu, na podstawie wywiadu z potencjalnym uczestnikiem.

Zarówno teleopieka, jak i usługi domowe realizowane przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria” to elementy kompleksowego programu usług społecznych i opieki medycznej. Składa się on z sześciu głównych części, jego liderem jest Stowarzyszenie Medycyna Polska, a partnerami są: Miasto Poznań, Stowarzyszenie Polski Komitet Pomocy Społecznej, Centermed Poznań sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”. Miasto Poznań, jako partner, koordynuje trzy części: „Sieć wsparcia społecznego” i „Mieszkania chronione-treningowe dla osób opuszczających pieczę zastępczą” (za oba odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) oraz „Usługi asystenta i Centrum Usamodzielnienia”, za które odpowiada Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.