Zmiany w programie profilaktyki raka piersi
Do tej pory w ramach programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez NFZ, z bezpłatnej mammografii mogły skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Od 1 listopada widełki wiekowe zostały rozszerzone i obejmują teraz panie w przedziale od 45. do 74. roku życia. To oznacza, że do programu profilaktycznego zakwalifikowało się ponad 230 tys. Wielkopolanek więcej.
Bezpłatną mammografię można przeprowadzać raz na dwa lata, chyba że lekarz zdecyduje o częstszym badaniu, na przykład ze względu na obecność mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. W takim przypadku wymagane jest pisemne potwierdzenie konieczności corocznego badania.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny u 90 proc. chorych. W początkowej fazie rozwoju choroba ta często nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania mammograficzne.
Wielkopolanki mają teraz również możliwość umówienia się na mammografię w trzech nowych placówkach. Są to:
- Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu (ul. Polna 33),
- Wielkopolskie Centrum Medyczne Remedium w Poznaniu (os. Stefana Batorego 80ab),
- Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile (ul. Rydygiera 1).
Uzupełnieniem sieci 26 pracowni stacjonarnych są pracownie mobilne. Mammobusy regularnie odwiedzają wszystkie powiaty województwa, umożliwiając kobietom przeprowadzenie badania blisko swojego miejsca zamieszkania.
Pełną listę adresów i numerów telefonów stacjonarnych pracowni mammograficznych oraz aktualny harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia: www.nfz-poznan.pl.