Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Zwrot VAT za gaz – kto może otrzymać?

16.2.2023
Grafika artykułu: w centrum na ścianie budynku niebieska tablica informacyjna z białym napisem: "Poznańskie Centrum Świadczeń", poniżej biała tablica z godzinami otwarcia.
Fot. UMP

Poznaniacy mogą już składać wnioski o refundację podatku VAT za gaz. O zwrot mogą ubiegać się osoby, które używają tego źródła energii do ogrzewania mieszkania. Dokumenty można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń online lub stacjonarnie.

O refundację mogą ubiegać się osoby, które używają gazu do ogrzewania domu lub mieszkania, ich źródło ciepła zostało zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz nie zalegają z płatnością rachunków. Określono także progi dochodowe.

Zwrot przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w wieloosobowym.

O refundację nie mogą ubiegać się osoby, które używają gazu jedynie do podgrzewania wody i przygotowywania posiłków lub wykorzystują do ogrzewania gaz LPG.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby otrzymać zwrot?

Oprócz wniosku trzeba także dołączyć fakturę za gaz, dowód zapłaty oraz oświadczenie o dochodach. Wzory niezbędnych dokumentów można pobrać online.

Dokumenty można składać bezpośrednio w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wizyty:

  • elektronicznie: poprzez formularz online
  • telefonicznie pod numerem tel. 61 646 33 44

Przyjmowane są także poprzez skrzynkę ePUAP PCŚ. Można je również składać pocztą tradycyjną na adres PCŚ: ul. Wszystkich Świętych 1, 61-843 Poznań.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Poznańskiego Centrum Świadczeń. Na pytania o zwrot podatku VAT odpowiedzą także pracownicy miejskiej infolinii Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44).

Możliwość ubiegania się refundację podatku VAT wprowadziła ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.

Źródło: poznan.pl