Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Kluby seniora przy instytucjach kultury

Grafika artykułu: Na zdjęciu seniorki z Klubu Seniora i Seniorki przy Bramie Poznania zwiedzające ekspozycję Bramy Poznania. 
Klub Seniora i Seniorki przy Bramie Poznania, fot. Łukasz Gdak

Projekt ten skierowany jest do poznańskich instytucji kultury oraz miejsc realizujących działania kulturalne. Działalność klubów seniora, które powstają przy takich miejscach, w odróżnieniu od klubów już istniejących w Poznaniu, skupia się wokół konkretnych zainteresowań klubowiczek i klubowiczów. Program działania takich klubów jest ściśle związany z programem edukacyjnym instytucji, która zajmuje się jego koordynacją.

Seniorki i seniorzy zrzeszeni w klubach przy instytucjach kultury przede wszystkim realizują wspólne zainteresowania i pogłębiają swoją wiedzę – m.in. uczestniczą w wykładach, spotkaniach i warsztatach. W założeniu mają być także bezpośrednio zaangażowani w tworzenie programu działania klubu. Obie strony czerpią korzyści. Seniorzy – mają okazję poszerzać i rozwijać swoje zainteresowania, a także budować nowe więzi społeczne, instytucje – zyskują wyjątkowych ambasadorów swoich działań.

Projekt rozpoczął się jesienią 2022 roku. W październiku 2022 roku zainaugurował swoją działalność pierwszy taki klub – Klub Seniora i Seniorki przy Bramie Poznania. W maju 2023 rozpoczął swoją działalność Klub Seniora przy Teatrze Polskim. W grudniu 2023 planowane jest pierwsze spotkanie Klubu Seniora przy Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.

Szczegóły funkcjonowania klubu ustala instytucja – odbywa się to w ścisłej współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Zapraszamy do kontaktu przedstawicieli poznańskich instytucji kultury i nie tylko. Stwórzcie u siebie taki klub!

Kontakt: