Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Miejska Rada Seniorów w Poznaniu (MRS) działa od 2007 roku, co sprawia, że jest najstarszą taką organizacją w Polsce. W jej skład wchodzi 15 osób w wieku 60+.

Logotyp Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu

Działalność MRS obejmuje 6 głównych obszarów: zapobieganie i przełamywanie marginalizacji seniorów, wspieranie aktywności ludzi starszych, mieszkalnictwo dla seniorów, profilaktyka i promocja zdrowia, przełamywanie stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowanie ich autorytetu, rozwój form wypoczynku, dostęp do edukacji i kultury. Ideą, jaka przyświecała Radzie Miasta, kiedy podejmowała decyzję o powołaniu MRS, było zapewnienie najstarszym mieszkańcom naszego miasta wpływu na sprawy dotyczące ich samych. Dlatego też członkinie i członkowie Miejskiej Rady Seniorów doradzają radnym Miasta Poznania i pomagają przy tworzeniu i realizacji polityki senioralnej, współpracują z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz innymi organizacjami zajmującymi się sprawami seniorów. Oprócz funkcji doradczej Rada pełni też dwie inne: opiniodawczą i inicjatywną. Z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów w mieście realizowanych jest wiele projektów dedykowanych seniorom – m.in. usługi w ramach pakietu „Poznań VIVA Senior”. Z inicjatywy MRS I kadencji zostało powołane Centrum Inicjatyw Senioralnych. Miejska Rada Seniorów została powołana uchwałą Rady Miasta Poznania z 25 października 2007 roku.

Szczegółowe informacje na temat działalności Rady można znaleźć na stronie:

Skład osobowy obecnie działającej Miejskiej Rady Seniorów (V kadencja, na lata 2024-2029)

  1. Alicja Czwojdrak
  2. Elżbieta Dybowska
  3. Hieronim Dymalski
  4. Andrzej Górczyński
  5. Włodzimierz Kałek
  6. Piotr Mleczak
  7. Jolanta Ofierzyńska
  8. Halina Owsianna
  9. Piotr Pers
  10. Jolanta Przytuła
  11. Zbigniew Roth
  12. Anna Sarbak
  13. Hanna Sibilska
  14. Wiesława Sprada
  15. Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Więcej informacji:

Kontakt

Miejska Rada Seniorów
ul. 3 Maja 46
tel. 61 878 57 90
rada_seniorow@um.poznan.pl

Nagroda „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”

Laureatem nagrody przyznawanej przez Miejska Radę Seniorów może zostać osoba, która w sposób szczególny zasłużyła na uznanie za działalność na rzecz poznańskich seniorów. Nagroda „Senioribus optime meritis” („Najlepszy Przyjaciel Seniorów”) przyznawana jest od 2020 roku.

Zdjęcie przedstawia statuetkę nagrody „Senioribus optime meritis” - rzeźbę starszego mężczyzny z rowerem. Nagroda ma charakter honorowy i przyznawana jest raz w roku. Laureatem nagrody może zostać osoba fizyczna lub prawna, która w sposób szczególny zasłużyła na uznanie za działalność na rzecz poznańskich seniorów (konkretnej osoby lub osób) bądź przyczyniła się w jakikolwiek sposób do polepszenia życia codziennego seniorów w naszym mieście. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać mieszkańcy Poznania, pojedyncze osoby lub grupy osób oraz poznańskie organizacje społeczne i instytucje zajmujące się problematyką senioralną.

Kapitułę przyznającą nagrodę stanowią członkowie Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, a jej przewodniczącym jest urzędujący przewodniczący Rady. Kapituła wyłania laureata w drodze głosowania, zwykłą większością głosów, po uprzedniej, wnikliwej analizie przedstawionych kandydatur. W przypadku braku w danym roku kandydatur odpowiadających wymogom określonym w regulaminie Miejska Rada Seniorów zastrzega sobie prawo do niewyłonienia laureata nagrody.

Dotychczasowi laureaci nagrody:

  • Edycja konkursu w 2023 roku. Nagroda główna: Olga Kuźmińska, wyróżnienia: Barbara Grochal (wolontariat i projekt „Senior maluszka tuli”), Agnieszka Jarosz i Iga Malinowska (Fundacja Młyn Wsparcia i klubu seniora Niezły Młyn), Elżbieta i Karol Wyrębscy (Stowarzyszenia „Jeżyckie Centrum Kultury”, Akademia Senioralna).
  • Edycja konkursu w 2022 roku. Nagroda główna: Zdzisła w Szkutnik, wyróżnienia: Monika Czerwińska i Stefania Wnuk (Stowarzyszenie mali bracia Ubogich), Krystyna Dyba (Stowarzyszenie Klanza);
  • Edycja konkursu w 2021 roku. Nagroda główna: Maria Nowicka, wyróżnienia: Romuald Grząślewicz, Dorota Obarewicz, Henryk Magdziarek.
  • Edycja konkursu w 2020 roku. Nagroda główna: Grażyna Hyla, wyróżnienia: Maria Jolanta Dąbrowska, Barbara Jenczmionka, Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Ireneusz Lesicki, żeglarze z Wojewódzkiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.