Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senioralne Pogaduszki

Grafika: na granatowym tle schematyczne twarze seniora i seniorki rozmawiających przez telefon, pod twarzami - napis "senioralne pogaduszki" oraz numer telefonu: 505 394 045. „Senioralne pogaduszki” to akcja, której celem było wsparcie poznańskich seniorek i seniorów mających potrzebę rozmowy z inną osobą w podobnym wieku.
Projekt został zawieszony w lipcu 2023 roku.

W każdą środę w godz. 17.00-19.00 pod numerem telefonu 505 394 045 dostępne były seniorki, które chętnie wysłuchiwały innych starszych poznaniaków. Telefon obsługiwały wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Projekt „Senioralne pogaduszki” miał przeciwdziałać samotności wśród osób starszych. Mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którym doskwierało poczucie izolacji i którzy chcieli porozmawiać z życzliwą osobą w podobnym wieku, otwartą na drugiego człowieka, pełną empatii i zrozumienia. To pierwszy taki telefon wsparcia dla poznańskich seniorek i seniorów, który obsługiwały również osoby starsze. Zwykła rozmowa z życzliwym człowiekiem może okazać się nieoceniona, a nikt tak dobrze nie zrozumie seniorki czy seniora, jak ktoś w tym samym wieku.

Projekt miał charakter pilotażowy, jego pomysłodawcą był Prezydent Miasta Poznania, a realizatorami seniorki-wolontariuszki działające przy Centrum Inicjatyw Senioralnych.