Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Platforma wspierająca osoby z problemem nietrzymania moczu

22.2.2021

Jeden z logotypów support incontinenceRusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”. Dzięki współpracy organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji.

Platforma została przygotowana w kilku wersjach językowych. Polska wersja platformy powstała dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „UroConti”, organizacji działającej na rzecz poprawy jakości życia osób z problemami inkontynencji w Polsce.

Platforma jest łatwo dostępna i intuicyjna, dzięki czemu prowadzeni jesteśmy po najistotniejszych kwestiach związanych z problemami inkontynencji. Powstanie platformy będącej zbiorem najistotniejszych informacji dla pacjentów z inkontynencją, opiekunów oraz pracowników służby zdrowia, pomoże w budowaniu świadomości na temat dolegliwości, którą dotkniętych jest w Polsce łącznie prawie 4 mln osób.

Uciec od wstydu

Mówi się o niej rzadko, bo nie zabija. Potrafi zrujnować jednak życie bardziej niż cukrzyca czy nadciśnienie. Inkontynencja to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesnego społeczeństwa. Według statystyk nietrzymanie moczu (NTM) dotyczy 634 mln osób na świecie, w tym 75 mln w Europie (10% populacji). Z kolei nietrzymanie kału (NTK) dotyczy 1 na 15 dorosłych na świecie. Na dolegliwość tą narażeni są wszyscy – bez względu na wiek i płeć. Jest to schorzenie przewlekłe, które znacząco ogranicza możliwość wykonywania podstawowych czynności. Powoduje rezygnację z życia zawodowego, towarzyskiego, rodzinnego. Podobnie jak koronawirus zamyka ludzi w domach. Inkontynencja to wstydliwy problem. Często wstyd jest tak silny, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Dlatego tak ważna jest edukacja i dostęp do wiedzy.

Nowa platforma dostępna jest tutaj:

Supportincontinence