Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum
Grafika artykułu: na zdjęciu aktorzy teatru dziecięcego na scenie. Kobieta pochyla się nad książką, mężczyzna trzyma w rękach kartonową postać, głowę ma zwróconą w stronę kobiety. Za aktorami niebieskie tło z napisem: "Trakt Królewsko-Cesarski".
Fot. UMP

W najbliższą sobotę, 29 lipca, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy Iglicy odbędzie się kolejny piknik z cyklu „Poznań w formie”. Tym razem towarzyszyć będzie startowi 80. Tour de Pologne — kolarze ruszą z sąsiedniego placu Marka. Na wszystkich gości czekać będzie mnóstwo atrakcji oraz bezpłatne badania i porady medyczne.

„Poznań w formie” to cykl międzypokoleniowych pikników, których inicjatorem jest Miasto Poznań. Są one okazją, by skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad medycznych, a także przekonać się, jak ważna jest profilaktyka. Najbliższy odbędzie się w sobotę, 29 lipca i potrwa od godz. 11.00 do 16.00 na MTP. Wejście przez Hol Wschodni od strony mostu Dworcowego.

Podczas pikniku będzie można m.in. sprawdzić swój wzrok. Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania przygotował przesiewowe badania (także dla dzieci), które pozwolą wstępnie określić ewentualne wady wzroku. Będzie też można dowiedzieć się, jakie są sposoby korygowania wad widzenia, uzyskać porady optyczne i sprawdzić, jak wygląda czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej. Chętni będą mogli również zbadać dno oka (pod kątem retinopatii cukrzycowej), a także sprawdzić jakość swojego słuchu oraz gęstość kości — badania densytometryczne pozwolą wcześnie wykryć początki osteoporozy. Na gości czekać będą również pomiary składu ciała i porady.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Wielkopolskiego pokaże, jak udzielać pierwszej pomocy i poprawnie korzystać z defibrylatorów AED. Ratownicy zaprezentują też swój sprzęt oraz zorganizują gry i zabawy dla dzieci.

Chętni będą także mogli oddać krew — szczególnie potrzebną zwłaszcza latem — w specjalnym ambulansie podstawionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Atrakcje na scenie i nie tylko

Nie zabraknie także rodzinnej rozrywki. W programie występów na scenie w zabytkowej targowej Iglicy znajdzie się Teatr Animacji ze swoim przebojowym spektaklem „Misja Poznań”. Ponadto mali widzowie zobaczą przedstawienie „Kraina Krasnoludków” w wykonaniu Agencji Artystycznej ArtBonsai oraz akrobatyczno-cyrkowy występ Grupy AbstrAct „Circus Show”. Do wejścia do Iglicy zapraszać będą szczudlarze.

Na scenie tradycyjnie zaplanowano też zajęcia zumby dla najmłodszych, zabawy i animacje dla dzieci. Będzie można zagrać w ping-ponga, piłkarzyki oraz badmintona.

Strażnicy miejscy i policjanci zaplanowali pogadanki oraz porady dotyczące bezpieczeństwa, szczególnie seniorów. Z kolei przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania zachęcą do bycia eko i podczas warsztatów nauczą m.in. prawidłowej segregacji odpadów.

Sobotniemu piknikowi będzie towarzyszył początek 80. wyścigu Tour de Pologne. Honorowy start kolarzy z sąsiedniego placu Marka nastąpi w samo południe, ale kibicować będzie można już od godz. 10.00. Warto sobie zarezerwować czas w sobotę i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Więcej szczegółów na fanpage’u akcji „Poznań w formie”.

Źródło: poznan.pl