Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Szczepionki przeciw grypie

10.11.2023
Grafika artykułu: Na zdjęciu dłonie nabierające preparat do szczepionki.
Fot. UMP

Mieszkańcy i mieszkanki Poznania od 60. roku życia mogą ciągle skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. Zapisywać się można, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt.

W stolicy Wielkopolski seniorzy mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko grypie. To propozycja dla osób od 60. roku życia (według rocznika urodzenia – 1963 rok).

Osoby, które chcą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w ramach miejskiego programu, mogą się zarejestrować wyłącznie telefonicznie za pośrednictwem Biura Poznań Kontakt, tel. 61 646 33 44, w godzinach od 7.30 do 20.00. Szczepienia realizowane będą do końca 2023 roku lub do wyczerpania zapasów.

Zaszczepić się będzie można w czterech przychodniach na terenie Poznania. Podczas rejestracji można wybrać dowolną z nich (nie obowiązuje rejonizacja):

  • Przychodnia „Edictum”, ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce),
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego „Vitamed” s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
  • NZOZ Intermed Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul.  28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda),
  • NZOZ Salvita Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto).

Podczas zapisywania się należy podać numer telefonu komórkowego. Konsultant Biura Poznań Kontakt wyśle na niego SMS z potwierdzeniem terminu.

Podawana będzie szczepionka Vaxigrip Tetra, która  jest produktem skutecznym i bezpiecznym, wskazanym do stosowania szczególnie dla osób z grupy ryzyka. Realizatorem programu jest Spółka Edictum z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat programu oraz szczepień zamieszczone są na stronie internetowej Miasta Poznań: poznan.pl/zdrowie oraz na stronie realizatora: edictum.pl.

Grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna, charakteryzująca się zakażeniem górnych dróg oddechowych. Bardzo łatwo przenosi się z osoby chorej na innych — np. podczas kichania czy kaszlu. Choroba pojawia się nagle. Jej najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, którym towarzyszy uczucie osłabienia i rozbicia oraz złego ogólnego samopoczucia. Zdarza się również suchy kaszel, rzadko może pojawić się ból gardła i katar.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są powikłania pogrypowe. Najczęstsze z nich to: zapalenia ucha środkowego oraz angina wywołana paciorkowcami. Grypa może prowadzić również do hospitalizacji i do ciężkich powikłań, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Źródło: www.poznan.pl