Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Postaw na diagnostykę: bezpłatne badania słuchu

09.2.2022

Grafika artykułu: W centrum zdjęcie kobiety, która przeprowadza badania słuchu u mężczyzny siedzącego naprzeciwko niej, wokół głowy mężczyzny wirują kolorowe nuty. Nad zdjęciem napis "Promedica. Aparaty Słuchowe, pod zdjęciem napis "Wypełniamy świat dźwiękiem". Promedica Aparaty Słuchowe (Miejsce Przyjazne Seniorom) zapraszają na bezpłatne badanie słuchu, rozumienia mowy i konsultacje z protetykiem słuchu. Nie warto zwlekać z badaniem, wczesna diagnoza pozwoli znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. 

Co wpływa na stan naszego słuchu?

Prawidłowy słuch to swobodne oglądanie ulubionego programu telewizyjnego, komfortowa rozmowa z najbliższymi. To także szybkie lokalizowanie źródła dźwięku, a więc i nasze bezpieczeństwo na ulicy i właściwa stymulacja ośrodków w mózgu odpowiadających za przetworzenie dźwięków, pamięć i koncentrację. Pierwsze symptomy niedosłuchu to problemy ze zrozumieniem słów w towarzystwie kilku osób, w hałaśliwym otoczeniu, kościele, niewyraźne słyszenie przez telefon i ciągłe podgłaśnianie dźwięku w telewizorze. To, co dotychczas dawało radość, teraz wywołuje stres, dyskomfort i prowadzi do stopniowego wycofywania się z życia rodzinnego i społecznego. Osoby z ubytkiem słuchu wolą nie oglądać ulubionego programu telewizyjnego, nie spotykać się i nie rozmawiać z ludźmi, ponieważ wszystko to wzbudza w nich irytację. Obecnie problem jest bardziej odczuwalny przez to, że nosimy maseczki, które stanowią dodatkową barierę w rozumieniu słów.

Co może powodować niedosłuch?

Do osłabienia słyszenia w dużym stopniu przyczyniają się choroby metaboliczne: cukrzyca, dna moczanowa i choroby układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu, a także schorzenia układu nerwowego: zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. W terapii tych dolegliwości z reguły stosuje się środki farmakologiczne źle oddziałujące na ucho. Są to niektóre antybiotyki, leki obniżające ciśnienie i działające przeciwzapalnie. Również metody leczenia większości chorób nowotworowych – chemioterapia i radioterapia – mogą powodować trwałe uszkodzenia narządu słuchu.

Jak sobie radzić z ubytkiem słuchu?

Wczesna diagnoza – tak jak w przypadku każdego innego schorzenia –  pozwala lekarzom laryngologom, audiologom i protetykom słuchu znaleźć skuteczne rozwiązanie, które ułatwi ludziom powrót do świata dźwięków. Nie warto zwlekać z badaniem słuchu, które z pewnością rozwieje wiele wątpliwości. Na jego podstawie specjalista wraz z pacjentem wspólnie podejmą odpowiednie kroki mające na celu poprawę słyszenia.

Zapisy na badania

Promedica zaprasza na bezpłatne badanie słuchu, rozumienia mowy i konsultacje z protetykiem słuchu. Gabinet znajduje się przy ul. Mickiewicza 31, pok. 104 (I piętro). Zapisy: tel. 534 027 174, promedica.aparatysluchowe@gmail.com.

Promedica otrzymała certyfikat Miejsca Przyjaznego Seniorom w ramach akcji prowadzonej przez Centrum Inicjatyw Senioralnych. Więcej na temat akcji oraz wyróżnionego miejsca przeczytać można na stronach: