Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
O Centrum

Senioralne Pogaduszki

06.9.2022

Grafika: na granatowym tle schematyczne twarze seniora i seniorki rozmawiających przez telefon, pod twarzami - napis "senioralne pogaduszki" oraz numer telefonu: 505 394 045.Pandemia to bardzo wymagający czas dla wszystkich, a zwłaszcza dla seniorów. W tym niełatwym okresie niezwykle ważna okazać się może zwykła rozmowa z drugą osobą. 

„Senioralne pogaduszki” to akcja, której celem jest wsparcie poznańskich seniorek i seniorów mających potrzebę rozmowy z inną osobą w podobnym wieku. W każdą środę w godz. 17.00-19.00 pod numerem telefonu 505 394 045 dostępne są seniorki, które chętnie wysłuchają innych starszych poznaniaków. Telefon obsługują wolontariuszki Centrum Inicjatyw Senioralnych.

Projekt „Senioralne pogaduszki” ma przeciwdziałać samotności wśród osób starszych podczas pandemii. Mogą z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którym doskwiera poczucie izolacji i którzy chcieliby porozmawiać z życzliwą osobą w podobnym wieku, otwartą na drugiego człowieka, pełną empatii i zrozumienia.

– To pierwszy taki telefon wsparcia dla poznańskich seniorek i seniorów, który obsługują również osoby starsze. Mamy nadzieję, że to zachęci i ośmieli do korzystania z tego typu pomocy –  tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Obecnie zwykła rozmowa z życzliwym człowiekiem może okazać się nieoceniona, a nikt tak dobrze nie zrozumie seniorki czy seniora, jak ktoś w tym samym wieku. Jestem przekonany, że „senioralne pogaduszki” dadzą możliwość nawiązania ciepłych relacji i rozmów na przeróżne tematy, nie tylko w czasie epidemii. Tego życzę wszystkim poznańskim seniorkom i seniorom po obu stronach słuchawki, a wolontariuszom dziękuję za energię i zaangażowanie w projekt.

W sytuacji gdy okaże się, że senior będzie potrzebował innego rodzaju wsparcia, wolontariusz skontaktuje go bezpośrednio z pracownikami Centrum Inicjatyw Senioralnych, którzy udzielą mu pomocy.

Projekt ma charakter pilotażowy, jego pomysłodawcą jest Prezydent Miasta Poznania, a realizatorami seniorki-wolontariuszki działające przy Centrum Inicjatyw Senioralnych.